Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'da tutuklu bulunan Belçikalı’nın ailesi açlık grevine başladı

İran'da tutuklu bulunan Belçikalı’nın ailesi açlık grevine başladı

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 06:30

İran'da 9 aydır tutuklu bulunan Belçikalı insani yardım çalışanı Olivier Vandecasteele'in sağlığının bozulmasından duyduğu endişeyi dile getiren ailesi dün, Vandecasteele'in gördüğü "insanlık dışı" muameleyi protesto etmek için açlık grevine başladığını duyurdu.

Şarku'l Avsat'ın AFP'den aktardığı habere göre, 40 yaşındaki tutuklunun ailesi Pazartesi günü Belçika konsolosluğuyla yaptığı görüşmenin içeriğini aktararak "acımasız adaletsizliği" kınadı.

24 Şubat'ta Tahran'da sebepsiz yere tutuklanan Vandecasteele, şimdiye kadar 278 günü penceresiz bir yer altı hücresinde olmak üzere tamamen tecritte geçirdi. Vandecasteele'in ailesi konuya ilişkin şunları söyledi: "Sağlık sorunları çok fazla, özellikle kilo kaybı, tırnaklarının kaybı, dişlerinde ve midesinde endişe verici sorunlar var. Bu dayanılmaz durum Vandecastel'in psikolojik durumunu ve dayanma gücünü ciddi şekilde zedeliyor. İki haftayı aşkın bir süre önce açlık grevine başladı. Artık ekmekten başka bir şey yemiyor ve sabahları su içiyor.”

Ailenin Vandecasteele ile son iletişimi 1 Eylül'de oldu. Aile, tutuklunun "uygunsuz" tutukluluk koşulları nedeniyle sağlığının "geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar görmesinden" korkuyor.

Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, Temmuz ayı başlarında, Brüksel'de Belçika ile İran arasındaki mahkum değişimi anlaşmasıyla ilgili bir parlamento görüşmesi sırasında Vandecasteele'in hapse atıldığını duyurmuştu.

Muhalifler anlaşmanın "terörizm" suçundan hüküm giymiş İranlı diplomat Esedullah Esedi'nin serbest bırakılmasının önünü açtığını görünce anlaşma Brüksel'de tartışmalara yol açmıştı. Belçika hükümeti ise Şubat ayından bu yana İran'da tutuklu bulunan vatandaşı Olivier Vandecasteele'in serbest bırakılması için çabalıyor.

Anlaşmanın muhalifleri, anlaşmanın, Fransa'daki bir gösteriyi hedef almayı planlayarak "terör eylemi girişimi"nden hüküm giydikten sonra 2021'de 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Esedi'nin "durumuna göre şekillendiğine" inanıyor.

İran Devrim Muhafızları son yıllarda çoğu casusluk suçlamasıyla onlarca çift uyruklu vatandaşını ve yabancıyı tutukladı. İnsan hakları aktivistleri İran'ı bu tutukluları bir pazarlık kozu olarak kullanmakla suçluyor. Çifte vatandaşlığı tanımayan İran, tutuklamaları diplomatik konumunu güçlendirmek için kullanıldığı iddialarını reddediyor. Ancak İran, yurtdışında tutuklu bulunan İranlılar karşılığında çok sayıda yabancı tutuklu ve çift uyruklu kişiyi içeren takaslar yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya