Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt Ulusal Meclisi’nin ilk gensoru oturumu sorunsuz sona erdi

Kuveyt Ulusal Meclisi’nin ilk gensoru oturumu sorunsuz sona erdi

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 06:45
Bakan Bugamaz sorgulama oturumu sırasında (Şarku’l Avsat)

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Ulusal Meclis’teki gensoru oturumunda verdiği yanıtlardaki üstün performansı ve yetkinliği nedeniyle Bayındırlık Bakanı, Elektrik, Su ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Amani Süleyman Bugamaz’ı tebrik etti.

Şeyh Nevvaf, gensoru oturumu sırasında milletvekillerinin sergilediği demokrasi uygulamasına da övgüde bulundu.

Milletvekili Hamdan el-Azmi’nin Bakan Bugamaz hakkında sunduğu ‘çıkar çatışması, kamu kaynaklarının zarar görmesi, milletvekillerini yanıltma ve iki makam arasındaki işbirliği ilkesini ihlal etme’ konusundaki gensoru, 16 Ekim’de Kuveyt hükümetinin kurulmasının ardından yeni dönemdeki ilk gensoru önergesi oldu.

Ulusal Meclis Başkanı Ahmed Sadun, oylamanın ardından herhangi bir talep veya öneride bulunmadan sorgulama oturumunun sona erdiğini duyurdu.

Hamdan Azmi, Bakan Bugamaz tarafından işlenen tüm suistimaller için bir soruşturma komitesi kurulmasını talep etti.

Bugamaz ise, bakanlıkta prosedürlerindeki kontrol ve sistemlere bağlı kaldığını söyleyerek, yeni havalimanı projesinde danışman olarak yer alması nedeniyle herhangi bir çıkar çatışması olmadığını belirtti.

Azmi ise, “Bakan’ın havalimanı projesini yürüten şirkette danışman olması nedeniyle atanmasında çıkar çatışması olmasına rağmen, bakan olarak atandıktan sonra yaptığı işlemler tehlikeliydi. Bunlardan en önemlisi, Havalimanı Proje Uygulama Direktörü’nü Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarlığı’na aday göstermesidir” dedi.

Buna cevaben Bugamaz şunları söyledi;

“Kamu parasına zarar veren kararlar almadım, kimseyi aldatmadım ve dolandırıcılık yapmadım. Anayasa Mahkemesi’nin 2006 tarihli kararına göre, bir bakanın geçmişte yaptıklarından sorumlu tutulması doğru değildir, ancak sorgulama makamına saygımın bir göstergesi olarak buraya çıkmayı kendime görev edindim. Biz rakip değiliz, birbirimizi tamamlıyoruz ve ne yazık ki sorgulama, iki makam arasındaki işbirliği ilkesini atlayarak çıkar çatışması uyguladığımı haksız yere iddia ediyor.”

Bugamaz, havalimanı projesine danışman olarak atanmasının herhangi bir anlaşmanın parçası olmadığını da sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya