Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı protestocular milli takımının ABD karşısında mağlubiyetini kutladı

İranlı protestocular milli takımının ABD karşısında mağlubiyetini kutladı

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 10:30
İran milli takım oyuncusu Ramin Rezaian Dünya Kupası’ndan elenmelerinin ardından stadyumda yatıyor (Reuters)

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre, İran’daki protestocular dün Dünya Kupası B Grubu maçında ABD ile karşı karşıya gelen İran milli takımının mağlubiyetini kutlamak için havai fişek patlattı.

Tahran, 22 yaşındaki Kürt genç kız Mahsa Amini’nin katı kıyafet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla gözaltına alınmasından üç gün sonra 16 Eylül’de patlak veren protestoları ‘isyan’ olarak nitelendirdi ve gösteriler bastırmak için güvenlik güçlerini konuşlandırdı.

Amini’nin memleketi Kürdistan Eyaleti’ndeki Sakkız ve diğer şehirler, molla rejimine karşı protestoların merkezi haline geldi.

Londra merkezli Iran Wire sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD’nin İran milli takımına attığı ilk golün ardından Sakkız vatandaşları kutlama yapmaya ve havai fişek atmaya başladı” denildi.


Iran Wire, arka planda tezahürat sesleri olan, hava fişek atılan anlara ilişkin bir de video paylaştı.

Kürt aktivist Kaveh Kureşi tarafından paylaşılan bir diğer videoda ise, Senendec şehrinde ABD’nin zaferinin ardından tezahüratlar ve korna sesleri eşliğinde yapılan kutlamalar görüldü.

İran’ın maçı kaybetmesinin ardından Mahabad şehrinde de kutlamalar yapıldı ve havai fişekler atıldı.

Norveç merkezli insan hakları grubu Hengaw, İranlı sürücülerin Mahabad’da ABD’nin zaferini korna çalarak kutladığını bildirdi.

Hengaw ayrıca, güvenlik güçlerinin protestoları bastırmak için operasyon yürüttüğü Kürdistan Eyaleti’nde bulunan Merivan’da havai fişeklerin atıldığını belirtti.

İran milli takımı protestoların ardından hem hükümet, hem de kamuoyu baskısına maruz kaldı ve bazı İranlılar rakip takımları destekleyecek kadar ileri gitti.

İranlı spor muhabiri Said Zafarani dünkü karşılaşmanın ardından Twitter hesabından şunları yazdı;

“ABD’nin attığı golü kutlamak için üç metre havaya zıplayacağım kimin aklına gelirdi?”

İranlı gazeteci Amir Ebtehac ise “Kaybettiler. Saha içinde ve dışında” diye yazdı.

Bu galibiyetle ABD, İran’ı Dünya Kupası müsabakalarından eledi ve Katar’ın ev sahipliği yaptığı turnuvanın ikinci turuna geçti.

Oslo merkezli İran İnsan Hakları Örgütü’ne göre, İran güvenlik güçleri, yarısından fazlası etnik azınlık bölgelerinde olmak üzere, Eylül ortasında başlayan protestolarda en az 448 kişiyi öldürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya