Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran 'İsrail istihbaratıyla işbirliği' suçundan 4 kişiyi idama mahkum etti

İran 'İsrail istihbaratıyla işbirliği' suçundan 4 kişiyi idama mahkum etti

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 16:00
Fotoğraf: IRNA_Arşiv

İran'da "İsrail istihbarat teşkilatıyla işbirliği ve adam kaçırma" iddiasıyla 4 kişi idama mahkum edilirken, 3 kişi de 5 ile 10 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı.

İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansı'na göre, "İsrail istihbaratıyla işbirliği" gerekçesiyle yargılanan 7 kişi hakkında nihai karar verildi.

İsrail istihbarat görevlilerinin güdümünde hareket ettikleri iddia edilen sanıkların "para karşılığında kamu düzenini bozmaya çalıştıkları ve eylemleri karşılığında ülke dışından kripto paralarla ödeme aldıkları" ifade edildi.

Karara göre, yargılanan 7 kişiden Hüseyin Urduhanzade, Şahin İmani Muhammedabad, Milad Eşrefi Atbatan ve Menuçehr Şehbendi Bocendi isimli 4 sanık, "İsrail ile istihbarat işbirliği ve adam kaçırma" suçlarından idama mahkum edildi.

Kimlikleri belirtilmeyen diğer 3 sanık ise "ülke güvenliğine karşı suç işlemek, adam kaçırmaya yardım etmek ve yasa dışı silah bulundurmak" gibi suçlardan 5 ila 10 yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

Haberde, söz konusu kişilerin haziran ayında tutuklandıkları belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya