Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moskova: Rus-Çin hava devriyeleri üçüncü ülkelere yönelik değil

Moskova: Rus-Çin hava devriyeleri üçüncü ülkelere yönelik değil

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 16:15
Rus Hava Kuvvetlerine ait "Tu-95" stratejik bombardıman uçağı (Rusya Savunma Bakanlığı)

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hava Kuvvetleri ve Çin Hava Kuvvetleri’ne ait stratejik bombardıman uçaklarının Japonya Denizi ve Doğu Çin Denizi üzerinde ortak devriye düzenlediğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri ile Çin Hava Kuvvetleri'nin Asya-Pasifik bölgesinde ortak hava devriyesi düzenlediği belirtildi.

Devriyede, Rusya'nın füze taşıyan "Tu-95MS" tipi savaş uçağı ve Çin'e ait “Hun-6K” tipi stratejik bombardıman uçağının yer aldığı kaydedilen açıklamada, “Uçaklar, Japon Denizi ve Doğu Çin Denizi üzerinde uçuş yaptı” ifadelerine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Asya-Pasifik bölgesinde Rusya ile Çin arasındaki ortak hava devriyeleri üçüncü ülkelere yönelik olmadığı vurguladı. Askeri yönetim ise, Rus "stratejik uçağının" uçuş süresinin yaklaşık 8 saat olduğunu bildirdi. Uçağa, Rus Hava-Uzay Kuvvetlerine bağlı Su-30-SM ve Su-35-S savaş uçakları eşlik etti.

Açıklamada, Çin Hava Kuvvetleri ile yapılan ortak hava devriyelerinin bir parçası olarak Rus Hava Kuvvetleri uçaklarının “ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki bir havaalanına ve bir Çin uçağının Rusya Federasyonu topraklarındaki bir havaalanına iniş yaptığı” bildirildi.

Şarku’l Avsat’ın Rusya basınından aktardığına göre Bakanlık, devriye sırasının bazı aşamalarında stratejik füzelere yabancı ülkelerden savaş uçaklarının eşlik ettiğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya