Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

'Saraysız başkan' Mujica: Pandemide dayanışma sağlansa milyonlarca hayat kurtulurdu

'Saraysız başkan' Mujica: Pandemide dayanışma sağlansa milyonlarca hayat kurtulurdu

"Kapitalizmin iyi yönleri kalmalı ama yeni bir düzenlemeye ihtiyacımız var"
Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 16:45
Mujica, başkent Montevideo'daki bir köy evinde yaşıyor (Reuters)

Eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais'e söyleşisinde, "Kapitalizmin en iyi yönleri kalmalı ama dünyaca yeni bir düzenlemeye ihtiyacımız var" dedi.

87 yaşındaki eski lider, küresel çapta dayanışmanın artırılması gerektiğini vurgulayarak, "Aşırı bireycilik çatışmalara yol açar. Bu yüzden siyasete ihtiyacı olan hayvanlarız çünkü siyasetin işlevi çatışmalara rağmen topluluk hissini sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı 2010-2015 döneminde aylık 12 bin dolar maaşının yüzde 90'ını hayır kurumlarına bağışlayan Mujica "dünyanın en fakir devlet başkanı" olarak tanınmıştı.

Mujica, pandemi döneminde de dayanışma sağlanamamasının olumsuz sonuçlar yarattığını belirterek, "Aşılar daha hızlı şekilde çok daha fazla sayıda kişiye ulaşabilirdi, milyonlarca hayat kurtulabilirdi" dedi.

Uruguay'da 1960-1970'lerde aktif olan gerilla grubu Tupamaros'un eski üyelerinden Mujica, 1973-1985'deki darbe yönetiminde 14 yıl hapis yatmıştı.

Mujica, hükümetlerin gerekli politik adımları atmak yerine finansal çıkarları gözettiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"İhtiyacımız olan şey, büyük ölçüde bilimselliğe ve teknolojiye dayalı küresel bir devlet. Fakat hiçbir ülkenin kendi iktidarından ya da egemenliğinden vazgeçmek istememesi sorun yaratıyor."

"Siyasi istikameti olmayan bir dünyada yaşıyoruz" diyen Mujica, ülkelerin silahlanma ve askeri ekipmanlar için dakikada 2,5 milyon dolar harcadığına dikkat çekerek, "Bu hayal edilebilecek en aptalca şeylerden biri" yorumunu yaptı.


Türkiye'ye gelmişti

"Saraysız başkan" olarak da anılan Mujica, 2015'te Türkiye'yi de ziyaret etmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüşmüştü. Devlet başkanı olduğu dönemde makam aracı olarak eski model bir Wolkswagen kullanan Mujica için CHP heyeti 1973 model bir vosvos tahsis etmişti. Mujica ziyareti boyunca Taksim'de 3 yıldızlı bir otelde kalmıştı.
Independent Türkçe, El Pais


Editörün Seçimi

Multimedya