Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Blinken, Rusya’nın Ukrayna halkına yönelik ‘barbarca’ saldırılarını kınadı

Blinken, Rusya’nın Ukrayna halkına yönelik ‘barbarca’ saldırılarını kınadı

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 17:15
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Bükreş’te yaptığı konuşmada (Reuters)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘ateş ve öfkesini’ Ukrayna’nın sivil nüfusuna odaklayarak, ülkenin enerji sisteminin (su ve elektrik) üçte birinden fazlasını hedef alarak işe yaramayacak bir stratejiye sahip olduğunu söyledi.

Bükreş’teki NATO toplantısı sonrasında konuşan Blinken, “Geçtiğimiz haftalarda Rusya, Ukrayna’nın enerji sisteminin üçte birinden fazlasını vurarak milyonları soğuğa ve karanlığa sürükledi. Bunlar Putin’in yeni hedefleri. Onları sert bir şekilde vuruyor. Stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak. Ukrayna halkına yönelik bu vahşet barbarca” dedi.

Ukrayna, geçen hafta ülke çapında, özellikle enerji altyapısını hedef alan yoğun Rus bombardımanından zarar gördü.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun geçtiğimiz haftalarda önemli altyapılara yönelik saldırılarına atıfta bulunarak, Kremlin’i ‘kış ve soğuğu halka karşı kullanmakla’ suçladı.


Editörün Seçimi

Multimedya