Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’dan NATO'ya çağrı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’dan NATO'ya çağrı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna'nın NATO’ya üyelik talebini işleme koymasını istedi
Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 14:45
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba. (AFP)

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Romanya'nın Bükreş’te gazetecilere verdiği demeçte, NATO'yu Kiev'in ittifaka katılma başvurusunu işleme koymasını istedi.

Bloomberg’in haberine göre Kuleba açıklamasında, “Savaş kazanılana kadar boş boş oturmak zorunda değiliz” diyerek Ukrayna'nın 2008'de NATO üyeliğinin geciktirmesini ‘stratejik bir hata’ olarak değerlendirdi.

Açıklamasında, Ukrayna'nın NATO'dan acilen tank temin etmesi gerektiğini yineleyen Kuleba, Ukrayna ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Rusya'nın Zaporijya'daki nükleer santrali terk etmesi gerektiği konusunda anlaştığını, ayrıca UAEA’nın "mekik diplomasisi" yürüteceğini kaydetti.

Kuleba, Ukrayna'nın binlerce jeneratöre ve yüzlerce trafoya ihtiyacı olduğunu ancak bunları ithal etmekte lojistik zorluklarla karşılaştığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya