Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

DEAŞ lideri Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldü, yeni lider duyuruldu

DEAŞ lideri Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldü, yeni lider duyuruldu

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:15
DEAŞ örgütünün bayrağı (AFP-Arşiv)

DEAŞ, Ebu İbrahim El-Haşimi El-Kureyşi’nin ölümünden sonra örgütün başına geçen Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

DEAŞ Sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir, örgütün yeni liderinin Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi olduğunu bildirdi.

Sözcü Telegram kanalından paylaştığı sesli mesajda, Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin çatışma sırasında öldüğünü söyledi ancak ölüm yeri ve zamanı hakkında ayrıntı vermedi.

DEAŞ Sözcüsü, yeni lider hakkında da herhangi bir ayrıntıdan bahsetmedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby konuya ilişkin açıklamada, “Beyaz Saray bir başka DEAŞ liderinin öldürülmesini memnuniyetle karşılıyor” dedi.

Geçtiğimiz aylarda, İstanbul’da düzenlenen bir güvenlik operasyonunda Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin yakalandığına dair çok sayıda haber çıkmıştı.

Ebu el-Hasan el-Haşimi, Şubat ayında Suriye’nin batısındaki İdlib’in kuzeyinde düzenlenen bir hava saldırısında Ebu İbrahim El-Haşimi El-Kureyşi’nin öldürülmesinin ardından örgütün liderliğini devraldığından beri hiçbir yayında (ses veya video klipte) yer almamıştı.

Ebu İbrahim de, Ekim 2019’da İdlib’de ABD tarafından öldürülen eski lider Ebu Bekir el-Bağdadi’nin yerini almıştı.

Ebu El-Hüseyin El-Hüseyni hakkında çok fazla bilgi mevcut değil, ancak örgüt herhangi ayrıntı vermeden onu ‘güçlü bir savaşçı’ olarak nitelendirdi.

Mısır’daki köktendinci hareketlerle ilgili araştırmacı olan Amr Abdulmuneyim, “Ebu El-Hüseyin, Ebu El-Hasan El-Kureyş Şura Meclisi grubundandır. DEAŞ herhangi bir bölünme veya anlaşmazlığı önlemek için şimdi yeni liderinin adını açıkladı” dedi.

Gözlemcilere göre, örgüt daha önce Bağdadi, dış operasyonlar ve medya faaliyetlerinden sorumlu Ebu Muhammed el-Adnani, Ebu Müslim el-Türkmeni ve Afganistan’daki örgütün lideri Hafız Said Han de dahil olmak üzere bir dizi liderini hava saldırılarında kaybetmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya