Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan’da intihar saldırısı: 4 kişi öldü, 30 kişi yaralandı

Pakistan’da intihar saldırısı: 4 kişi öldü, 30 kişi yaralandı

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:45
Güvenlik görevlileri dün Ketta kenti yakınlarında intihar saldırısının olduğu yeri inceliyor (EPA)

Pakistan’ın Belucistan eyaletine bağlı Ketta şehrinin Baleli bölgesinde çocuk felci aşılama ekibine eşlik eden polislerin bulunduğu araca Pakistan Talibanı tarafından düzenlenen intihar saldırısında dört kişi öldü ve 30’dan fazla kişi yaralandı.

İki gün önce hükümetle ateşkesin sona erdiğini duyuran Pakistan Talibanı, Ketta şehri yakınlarında meydana gelen saldırının sorumluluğunu üstlendi.

AFP’nin haberine göre, Pakistan Talibanı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu saldırının örgütün kurucu üyelerinden Ömer Halid Horasani’nin ateşkes sırasında öldürülmesine misilleme olarak yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Misilleme operasyonlarımız devam edecek” ifadeleri de kullanıldı.

Reuters’e konuşan polis yetkilisi Abdul Hak, saldırıda hayatını kaybedenler arasında bir polis, bir kadın ve bir çocuğun da bulunduğunu, yaralananlardan bazılarının durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Wasim Baig adlı bir yetkili ise, yaralılardan birinin hastanede hayatını kaybettiğini belirterek, yaralılar arasında 15 polis memurunun olduğunu ekledi.

Pakistan’daki radikal militanlar, aşı kampanyalarının onları gözetlemek ve Müslümanları kısırlaştırmak için Batı tarafından kullanılan bir araç olduğuna dair söylentiler yayarak, sık sık çocuk felci aşılama ekiplerini hedef alıyor.

Başbakan Şahbaz Şerif saldırıyı kınadı ve aşılama kampanyasını sürdürme sözü verdi.

Pakistan, batılı güçleri Afganistan’dan kovmak için yürüttüğü uzun mücadele sırasında Afganistan Talibanı ile ilişkilerini sürdürmesine ve iki hareket arasında bağlar olmasına rağmen, Pakistan Talibanı ile yıllardır kendi sınırlarında savaşıyor.

Pakistan Talibanı, Pakistan hükümetini devirmek ve yerine kendi katı İslam hukukunu benimseyen bir rejim getirmek istiyor.

Pakistan ordusu, son aylarda Afganistan sınırındaki ücra bölgelerdeki kalelerinde militanlara karşı çok sayıda operasyon düzenledi.

Ayrı bir gelişmede ordu, Salı günü Belucistan’da 10 militanın öldürüldüğünü bildirdi, ancak bunların Pakistan Talibanı veya Belucistan’dan ayrılıkçı unsurlar olup olmadığı hakkında bilgi vermedi.


Editörün Seçimi

Multimedya