Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Komisyonu’ndan işgalci Rus yetkililer için özel mahkeme çağrısı

Avrupa Komisyonu’ndan işgalci Rus yetkililer için özel mahkeme çağrısı

Avrupa Komisyonu, işgalci Rus yetkilileri yargılamak için özel bir mahkeme kurulması çağrısında bulundu
Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:15
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen (Reuters)

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği suçları soruşturmak için "ihtisas mahkemesi" kurulmasını teklif ederek, AB'nin bu konuda uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduğunu bildirdi. 

Rus işgalinin bir sonucu olarak Ukrayna ekonomisine verilen zararın tazmin edilmesi için 300 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen dondurulmuş Rus fonlarının kullanılması çağrısında bulunan Von der Leyen, Ukrayna'daki hasar miktarının 600 milyar euro olarak tahmin edildiğini belirtti.

Rusya'yı Ukrayna'da işlediği iddia edilen suçlardan dolayı soruşturmak ve kovuşturmak için özel bir BM "İhtisas Mahkemesi" kurulmasını teklif eden Von der Leyen, Twitter hesabından paylaştığı görüntülü mesajda, “Rusya'nın korkunç suçları cezasız kalmayacak.” dedi.

AB komisyon başkanı konuşmasında ayrıca Kiev'in Bucha banliyösünde ortaya çıkan zulümlerden de bahsetti.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti, Ukrayna'nın doğusundaki İzyum kenti yakınlarında Rus işgalinden kurtarılmasının ardından, yüzlerce gömülü ceset bulunması üzerine Eylül ayında özel bir mahkemenin kurulmasını desteklemişti. Baltık ülkeleri de Eylül ayında böyle bir mahkemenin kurulmasını talep etti.

Von der Leyen, Komisyonun Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Rusya'ya yönelik soruşturmalarını desteklemenin yanı sıra "ihtisas mahkemesi" kurulması için uluslararası destek bulmaya çalıştığını açıkladı. Von der Leyen, "Bu mahkeme için mümkün olan en büyük uluslararası desteği toplamak için uluslararası toplumla çalışmaya başlamaya hazırız" dedi.

Von der Leyen, olası bir finansman kaynağı olarak Rusya'nın Batı yaptırımları nedeniyle dondurulan varlıklarına işaret ederek, “Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği zararı tazmin etmesi ve ülkenin yeniden inşasının maliyetlerini karşılaması gerektiğini” kaydetti.

Von der Leyen, Rusya Merkez Bankası rezervlerinden 300 milyar euro (310 milyar dolar) ve Rus oligarkların 19 milyar euro meblağındaki hesaplarının dondurulduğunu söyledi.

Von der Leyen, “Ortaklarımızla birlikte kısa vadede bu fonları yönetecek ve onlarla yatırım yapacak bir yapı oluşturabiliriz. Bu yapının gelirlerini Ukrayna için kullanabiliriz. Yaptırımlar kalkınca bu fonlar Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği zararın tamamını tazmin için kullanılmalı.” dedi.

Avrupalı bir yetkiliye göre, Şubat ayında Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bu yana 20 binden fazla sivil ve 100 bin Ukraynalı asker öldürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya