Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için askeri müdahaleye hazır

Biden, İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için askeri müdahaleye hazır

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:30
Blinken önceki gün NATO toplantısından önce Bükreş havaalanına geldi (AP)

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley dün (Çarşamba), yaptırımların ve diplomasinin başarısız olması durumunda İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek amacıyla Başkan Joe Biden'ın askeri seçeneği kullanmaya hazır olduğunu açıkladı.                          

Malley, Foreign Policy dergisine yaptığı açıklamada, "Yaptırımlarımız, baskılarımız, diplomasimiz olacak. Başkan, bunların hiçbiri işe yaramazsa, son çare olarak askeri seçeneği kabul edeceğini söyledi. İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için bu gerekli ve olacak" dedi.

Bir yıldan fazla bir süredir İran ve ABD'nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na ‘karşılıklı uyumluluğa’ geri dönmesi için çabalayan ABD elçisi, İran'ın nükleer programına son vermesi halinde Tahran'a yönelik uluslararası yaptırımların durdurulacağına işaret etti. Malley, Washington ile Tahran arasındaki dolaylı müzakerelerin, İran'ın, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın 2018 yılında tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmanın özüyle ilgisi olmayan ek taleplerde bulunmasının ardından durduğunu belirtmişti.

Malley geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Washington, İran'ın nükleer programını artık diğer konulardan ayrı görmüyor. İran'da meydana gelen yaygın halk protestoları ve rejimin protestoculara karşı acımasız baskısı sebebiyle anlaşmada ilerleyemediğimizi kabul etmeliyiz. İran, Rusya'ya silahlı insansız hava araçları sattı ve rehinelerimizi serbest bıraktı" dedi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili Washington'ın konuyla ilgili pozisyonunu şu sözlerle açıkladı:

"İran müzakere masasına dönse ve nükleer bir anlaşma istediğini söylese bile ABD'nin buna sıcak bakması pek olası değil. ABD yönetimi şu anda nükleer anlaşma yokmuş gibi davranıyor ve hazır bir askeri seçeneğe sahip olmak için adımlar atıyor."

Malley, Biden yönetiminin diplomasiden vazgeçmediğini, bunun yerine askeri seçeneğin İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için son çare olduğunu yineledi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü, İran rejiminin Eylül ortasından bu yana ülkede meydana gelen protestolar için dış güçleri suçlayarak vatandaşlarını yanlış anladığını ifade etti.

CNN’e özel açıklamalarda bulunan Blinken “İran'da olup bitenler her şeyden önce İranlıları, onların geleceklerini ve ülkelerini ilgilendiriyor. Rejimin en büyük hatalarından biri, protestoları körüklemekten bir şekilde sorumlu olduğumuzu iddia ederek ABD ve Avrupalıları suçlamaya çalışmaktır. İnsanlarını derinden yanlış anlıyorlar. Dünya, İran'da sokaklarda olup bitenleri takip ediyor. ABD, İran halkının birbirleriyle iletişim kurmaya devam etmeleri ve irtibatta kalmaları için ihtiyaç duydukları iletişim teknolojisini sağlamak için çalışıyor. İran'da meydana gelen baskıyı dünyanın nasıl gördüğünü netleştirmek için uluslararası örgütler aracılığıyla birçok ülkeyle diplomatik olarak attığımız başka adımlar var. Ana odak noktamız İran halkı” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya