Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa mahkemesi Lübnanlı işadamı hakkında kararını verdi

Fransa mahkemesi Lübnanlı işadamı hakkında kararını verdi

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:30
Fotoğrafçı Ammar Abd Rabbo ve Lübnanlı aday Ömer Harşuf

Paris’te bir mahkeme, Lübnan’ın Trablus kentinden parlamento seçimleri için adaylığını açıklayan ve aynı zamanda işadamı olan Ömer Harşuf’u, Suriyeli-Fransız fotoğrafçı ve gazeteci Ammar Abd Rabbo’ya karşı ‘kamuoyunda karalama’ suçlamasıyla açılan davada kararını verdi.

Rabbo, Harşuf’un Twitter hesabından yazdığı tweetler hakkında Fransız mahkemesine suç duyurusunda bulunmuştu.

İşadamı Twitter hesabının olmadığını, Facebook sayfasındaki tartışmalı paylaşımı yapan kişinin kendisi değil, çalışanlarından biri olduğunu belirtti.

Harşuf, Lübnan’da meydana gelen bir olay için Fransız mahkemesinde davanın görülmesine tepki gösterse de mahkeme, internette yayınlanan iftira niteliğindeki ifadelerin Fransız topraklarında özellikle Paris’te okunabileceğini, Ömer Harşuf’un da Paris’te olduğunu dolayısıyla mahkemenin bu davada karar verme yetkisinin olduğunu açıkladı.

Mahkeme, 28 Kasım 2022’de verdiği kararda, Harşuf’un öne sürdüğü tüm delilleri reddettiğini ve Harşuf’u kamuya hakaretten suçlu bulduğunu duyurdu.

Karar, fotoğrafçının iş adamına Fransız mahkemesinde açmış olduğu 3. davanın ardından alındı.

Gazeteci Ammar Abd Rabbo, kararı memnuniyetle karşılayarak, mahkemenin Harşuf ve avukatı tarafından ileri sürülen tüm itirazları reddettiğini belirtti.

Ömer Harşuf’un yerel mahkemenin kararını istinaf mahkemesine taşıması için 10 günü var.


Editörün Seçimi

Multimedya