Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya İslam Birliği, Uluslararası Dinler Laboratuvarı’nı kuruyor

Dünya İslam Birliği, Uluslararası Dinler Laboratuvarı’nı kuruyor

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:30
Dünya İslam Birliği ile Kolombiya Üniversitesi arasında ortaklık anlaşması imzalandı. (Şarku'l Avsat)

Dünya İslam Birliği ile Kolombiya Üniversitesi arasında imzalanan ortaklık anlaşması ile Uluslararası Dinler Laboratuvarı’nın kurulması için ilk adım atıldı. Törene DİB Genel Sekreteri ve Müslüman Alimler Derneği Başkanı Dr. Muhammed el-İsa, New York'taki Büyük Katedral Kardinali Timothy Dolan, Hahambaşı Arthur Schneier ve ABD Kongresi üyeleri katıldı.

Uluslararası Dinler Laboratuvarı nefret, şiddet ve medeniyetler çatışması ile mücadele etmek için çalışma imkanlarını geliştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca toplumları her türlü nefretten korumaya yönelik araştırma ve eğitim faaliyetleri yürütülmesi planlanıyor.

Muhammed el-İsa törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Dünyanın dört bir yanındaki nefret, ırkçılık ve şiddetin araştırma ve eğitim alanlarında ele alınmasına yönelik laboratuvar projesine ev sahipliği yapan Kolombiya Üniversitesi'nin bu kucaklayıcı tavrından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bugün dünyanın sorunları, üzerinde anlaşmaya varılmış ortak değerlerin yokluğu ile yakından alakalıdır. Dünya nefretin, ırkçılığın ve yalanların yayılmasına sahne oluyor. Bu nedenle, daha anlayışlı, barış dolu ve daha bir arada var olan uyumlu bir dünya yaratmaya katkıda bulunmak için hızla hareket etmek önemlidir."

İsa, laboratuvarın üstlendiği görevle ilgili de şunları aktardı:

"Laboratuvar, aşırılığın tehlikelerini caydırmak, küresel nefret ve ayrımcı şiddet biçimlerine karşı koruma faktörlerini güçlendirmek, ortak çabaları teşvik etmek ve daha barışçıl ve işbirlikçi bir ortam yaratmak amacıyla bir arada yaşamayı ve iş birliğini geliştirmeyi desteklemek için öğretmenlere güvenilir eğitim programları geliştirecek".

Üniversite de söz konusu adım kapsamında nefretin oluşturduğu zorluklar ve tehlikelerle yüzleşmenin yöntemleri ile ilgili bir sempozyum düzenledi.


Editörün Seçimi

Multimedya