Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’dan Türkiye’ye çağrı

İran’dan Türkiye’ye çağrı

Tahran yönetimi Ankara’dan Suriye’de operasyon başlatmamasını istedi.
Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:30
Ayn el-Arab kırsalındaki Zor Maghar köyünden yükselen dumanlar. (Reuters)

Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan salı akşamı Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmeler ve bölgedeki çatışmalarla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Mehr haber ajansının dün aktardığına göre Abdullahiyan telefon görüşmesinde İran’ın, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ve buna neden olanları ele alma ihtiyacını anladığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

 “Bunu başarmak için iki ülke arasındaki güvenlik görüşmelerinin devam etmesi gerekiyor. Bu bağlamda kara operasyonlarına başvurmak sorunları çözmeye değil, ancak zarara yol açacak ve durumu daha da karmaşık hale getirecektir.”

DPA’ya göre İran Dışişleri Bakanı ayrıca Tahran’ın Türkiye ile Suriye arasındaki sorunlara siyasi çözüm bulunması için her türlü yardıma hazır olduğunu da dile getirdi.

DPA’ya göre Çavuşoğlu da Türkiye’nin Suriye’deki mevcut duruma ilişkin tutumuna dair açıklamasında İran’ın bu tutumunu ‘yapıcı’ olarak değerlendirdi.

Baerbock’tan Suriye açıklaması

Reuters haber ajansına göre Çavuşoğlu’nun da katıldığı, Bükreş’te düzenlenen NATO toplantısının oturum aralarında dün açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock “Suriye’nin kuzeyine olası bir kara operasyonu veya Kuzey Irak’a yönelik bir askeri harekat operasyon ile gerilimi daha da artıracak bir adım atmaktan kaçınmaya çağırıyorum. Elbette uluslararası hukuk, terör eylemlerinin önlenmesi söz konusu olduğunda da uygulanır.”

Türk yetkililer pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Türk ordusunun günlerdir uzun menzilli silahlar ve savaş uçaklarıyla operasyon düzenledikleri Suriye’nin kuzeyinde, bir kara operasyonu başlatmaya hazır hale gelmesi için sadece birkaç güne ihtiyaç olduğu belirtilmişti.

Türkiye’nin Suriye sınırındaki Kürt silahlı gruplarına yönelik operasyonları, aylar önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terörist olarak tanımladığı Kürt guruplarına yönelik yeni bir kara operasyonu düzenleme açıklamasının ardından gerçekleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya