Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Christchurch katliamının faili: Suçlamaları işkence baskısı altında kabul ettim

Christchurch katliamının faili: Suçlamaları işkence baskısı altında kabul ettim

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 12:30
Christchurch katliamının faili Brenton Tarrant (AP)

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde 2019’da iki ayrı camiye yaptığı silahlı saldırıyla 51 Müslümanı öldüren Brenton Tarrant, suçlamaları işkence baskısı altında kabul ettiğini öne sürdü.

Beyaz üstünlükçü bir gruba mensup Tarrant, Mart 2019’da yarı otomatik silahlarla Cuma namazı sırasında iki camiye saldırdı. Her iki saldırıyı da sosyal ağlarda canlı yayınladı.

2020’de 51 cinayet, 40 cinayete teşebbüs ve terör saldırısı suçunu kabul etti ve şartlı tahliye olasılığı olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

Ancak bir süre önce bu karara itiraz etti, ancak bir sonraki duruşmanın tarihi henüz belirlenmedi.

Mahkemede kendisini temsil etmeyi planlayan Tarrant temyizde, “Yalnızca işkence şeklinde baskı altında suçlamaları kabul ettim” ifadelerini kullandı.

Tarrant, yasadışı ve işkencenin görüldüğü cezaevi koşullarında tutulduğu ve gerekli yasal belgelere sahip olmadığı için temyiz başvurusunu geç yaptığını ekledi.

2019’da meydana gelen saldırı, ülkede büyük silah reformlarına ve çevrimiçi terör ve radikalizm yanlısı içerikle mücadele etme girişimi olan Christchurch Call’un kurulmasına yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya