Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’da medresede patlama: 16 ölü

Afganistan’da medresede patlama: 16 ölü

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:45
Afganistan’da bir dini okulda meydana gelen patlamada yaralanan bir çocuk hastanede tedavi altına alındı (AP)

Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Aybek şehrinde bir dini okulda meydana gelen patlamada en az 16 kişinin öldüğü, 24 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Taliban’ın iktidarı gelmesiyle Afganistan’da onlarca patlamanın yanı sıra çoğu DEAŞ tarafından üstlenilen sivilleri hedef alan saldırılar gerçekleşti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Kabil’in 200 km kuzeyindeki Aybek’ten bir doktor ajansa yaptığı açıklamada, kurbanların çoğunun yaşının küçük, çocuk ve normal insanlar olduğunu söyledi.

Yerel bir yetkili, patlamanın El-Cihad isimli bir medresede meydana geldiğini belirtirken, kurban sayısı hakkında ayrıntı vermedi.

Genellikle net bilgi ermeyen Taliban ise, 10 öğrencinin öldüğünü, birçok öğrencinin ise yaralandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulnafi Takur, “Soruşturmacılarımız ve güvenlik güçlerimiz, bu affedilemez suçun faillerini tespit etmek ve eylemlerinden dolayı cezalandırmak için hızla çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada yayınlanan ve gerçekliği henüz doğrulanmayan fotoğraf ve videolarda, “Taliban savaşçılarının binanın zeminine dağılmış cesetlerin arasından geçmeye çalıştığını” gösteriyor.


Haftalardır sessizlik

Doktor, ağır yaralılardan bazılarının yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki Mezar-ı Şerif'teki daha donanımlı hastanelere götürüldüğünü dile getirdi.

Doktor, insanların çoğunun şarapnel parçasının etrafa saçılması sonucu yaralandığını, yaralıların yüzünde ve vücutlarında bazı şarapnel parçalarının olduğunu dile getirdi.

Aybek, küçük olmasına rağmen eski bir devletin başkenti konumundaydı. Önemli bir Budist merkezi olduğu 4. ve 5. yüzyıllarda tüccar kervanlarının uğrak yeri olarak biliniyor.

Afganistan, münferit saldırılarda bir dizi Taliban savaşçısının öldürülmesine rağmen, sivilleri hedef alan büyük bombalamalar arasında birkaç hafta boyunca bir durgunluğa tanık oldu.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Kabil'de yüzlerce öğrencinin üniversiteye girişi için deneme sınavına girdiği bir salonda bir intihar bombacısının patlaması sonucu 51'i kız en az 54 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı ancak Taliban DEAŞ’ı suçlayarak, örgüte ait bazı hücrelerde liderlerin öldürüldüğünü duyurdu.

Taliban'ın yeniden iktidara gelmesi, isyancıların önündeki perdeyi indirdi ancak DEAŞ ülke çapında saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

Çoğunlukla Peştunlardan oluşan Taliban, azınlıkları koruma ve güvenlik tehditlerini sona erdirme sözü verdi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) patlamayı “rahatsız edici” olarak nitelendirerek, bunun "Afgan halkının acılarının sona ermekten çok uzak olduğunu dünyaya bir kez daha hatırlattığını” bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya