Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Menfi, ‘ulusal uzlaşı’ için Afrika’nın rolüne güveniyor

Menfi, ‘ulusal uzlaşı’ için Afrika’nın rolüne güveniyor

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 11:45
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve siyasi partiler arasında diyalog oturumları gerçekleştiriliyor. (Başkanlık Konseyi)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile bir araya geldi. Menfi görüşmede şu açıklamada bulundu:

“Başkanlık Konseyi, Afrika Birliği’nin ülkede kapsamlı bir uzlaşmaya varılması çabalarına ciddi ve etkili bir şekilde katkıda bulunacağına büyük güven duymaya devam ediyor. Bu uzlaşı, ülkeyi siyasi çıkmazdan kurtarmak için Libya’da halkın ve tüm siyasi partilerin kabul edebileceği adil ve şeffaf bir demokratik sistem inşa etmenin ilk yapı taşıdır.”

Buhari  de açıklamasında “Bazı siyasi partilerin gelişigüzel olumsuz müdahaleleri, Libyalıların birliğine ve seçimlere girmesine imkân vermeyecek” diyerek Başkanlık Konseyi’nin ‘hem yerel hem de uluslararası olarak Libya’nın birliğini temsil ettiği için bu hassas aşamadaki’ rolüne övgüde bulundu.

Diğer yandan Abdulhamid Dibyebe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti’nin İçişleri Bakanı İmad Trabelsi, başkent Trablus’ta Fransa Büyükelçisi Mustafa Maharac ile bir araya geldi.‘İki dost ülke arasındaki iş birliğini ve çeşitli güvenlik alanlarında ortaklığı geliştirmenin yollarını’ ele aldı.

Aktarılan bilgilere göre Maharac, İçişleri Bakanlığı’nın iki ülke arasında güvenlik alanlarında ciddi iş birliği umutları yaratma çabalarına destek verdiğini belirttiği açıklamasında “Trabelsi, Fransız mevkidaşını iki taraf arasındaki iş birliğini ve iletişimi geliştirmek için Libya’ya davet etti” dedi. Mustafa Maharac, iki ülke arasındaki ortak çıkarlara hizmet edecek şekilde üzerinde anlaşmaya varılan noktaları uygulamaya başlamak için uygun pratik mekanizmaları devreye sokacak ortak teknik komiteler oluşturmanın önemine dikkat çekti.

Diğer yandan Dibeybe hükümetinde Adalet Bakanı Halime Abdurrahman, Almanya’nın Trablus Büyükelçisi Michael Unmacht ile görüştü. Almanya’nın istikrarı ve seçim sürecini destekleme çabalarına övgüde bulundu. İki dost ülke arasındaki ortak iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini de vurgulayan Abdurrahman, Almanya Büyükelçisi’nin, ülkesinin ‘kapasite geliştirme, eğitim ve özellikle adli tıp, reform ve rehabilitasyon kurumları ve Yüksek Yargı Kurumu alanında olmak üzere iki taraf arasında uzmanlık transferi de dahil farklı alanlarda Adalet Bakanlığı ile iş birliğine hazır olduğunu’ dile getirdiğini söyledi. Büyükelçi ayrıca Libya’da istikrarın sağlanması için ulusal uzlaşı çabalarını destekleyerek, genel seçimlerin bir an önce gerçekleştirmesinin önemli olduğunu vurguladı.

İngiltere'nin Trablus Büyükelçisi Caroline Hurndall da Libya’nın farklı alanlarından bir grup kabile şeyhinin, tüm Libyalıların seslerinin duyulmasını sağlayan kapsamlı bir diyalog oluşturma çabalarına’ övgüde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya