Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Yolsuzlukla Mücadele Kurumu: Eski Başbakan Kazımi’ni bir danışmanı tutuklandı

Irak Yolsuzlukla Mücadele Kurumu: Eski Başbakan Kazımi’ni bir danışmanı tutuklandı

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 12:30
Sudani, yolsuzlukla mücadelede elde edilen fonları gözden geçirirken (AFP)

Irak Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamada, eski Başbakan Mustafa el-Kazımi’nin ekonomi danışmanı ve Mali Komite Başkanı Heysem El Cuburi’nin kara para aklama ve yasadışı kazanç sağlama suçlarından tutuklandığı bildirildi.

Irak’ta yolsuzlukla mücadele hedefini hükümetinin öncelikleri arasına alan Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, ülke genelindeki yolsuzluk davalarını soruşturmak adına Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Kurumu’nun kurulmasını emretti. Kurum, etkili siyasi partilerin arkasında durduğu büyük yolsuzluk dosyalarına ilişkin Dürüstlük Komisyonu'nun çalışmalarıyla ilgili önceki ‘gevşeklik’ durumunun aşılmasını amaçlıyor.

Yapılan açıklamada, Yolsuzlukla Mücadele Kurumu’nun Cuburi aleyhindeki davalarını incelemekte uzmanlaşmış ceza soruşturması hakimi tarafından verilen tutuklama emrini uyguladığı belirtilerek, mal varlığının enflasyon ve hayat pahalılığı pahasına artmasıyla ilgili suçlamalar sonucunda geldiği kaydedildi.

Tutuklama emrinin, Federal Dürüstlük Otoritesi Önleme Departmanı tarafından Cuburi’nin mal varlığıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda geldiği aktarılan açıklamada, gayrimenkul, araçlarının değeri ve kendisine ait olan altın miktarlarının görev süresi oyunca aldığı krediler ve maaşlarla ilgili olduğunun ortaya çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, komisyon tarafından yapılan incelemelerde, Cuburi’nin servetinin 16 milyar 157 milyon 291 bin dinar (yaklaşık 10 milyon dolar) olduğu kaydedildi.

Dürüstlük Komitesi, gayri meşru kazanç kanunun 19. maddesi uyarınca ispat yapamayan her mükellef hakkında yedi yıldan az olmamak şartıyla hapis ve aykırı kazancın değeri kadar para cezası verildiğini açıkladı. Komite, mahkumlar para cezasını ödemeden ve hukuka aykırı kazancın bedelini iade etmediği sürece serbest bırakılmayacağını aktardı.

Mustafa el-Kazımi döneminde Irak hükümet ekibinde görev yapmış en önemli üç kişiden biri olan Cuburi’nin tutuklanması, eski İstihbarat Şefi Raid Cuhi’ye yurt dışına çıkış yasağı ve mahkemeye zorla getirme kararı verilmesinin ardından geldi. Cuhi, Genel Vergi Dairesi'ne ait 2.5 milyar doların çalınması olayında adı geçen zanlıların tutuklanması konusunda işlem yapmadığı ve esnek davrandığı gerekçesiyle mahkemeye zorla getirildi. Ayrıca, Kazımi’ye yakın olan ve daha önce Yolsuzlukla Mücadele Kurumu başkanlığına atanmış Ahmed Ebu Raghef’de görevden alındı.

Gözlemciler, Kazımi'nin yardımcılarının çeşitli suçlamalarla yargılanmasının, Sudani hükümetini kuran Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin bugünlerde eski Başbakan Kazımi dönemini etkisizleştirmeye çalıştığını düşünüyor. Irak’ta Cuburi'nin yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen ve Ekim ortasında patlak vererek ‘yüzyılın hırsızlığı’ olarak anılan vergi hırsızlığı olayına karıştığı konusunda iddialar ortaya atılmıştı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Sudani, hükümetinin vergi fonları hırsızlığıyla ilgili baş zanlı Nur Zuhair Casim tarafından ele geçirilen toplam 1,5 milyar dolardan 182 milyar dinarın geri aldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya