Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden ve Macron arasındaki gizli anlaşmazlık: ABD’nin Enflasyon Düşürme Yasası

Biden ve Macron arasındaki gizli anlaşmazlık: ABD’nin Enflasyon Düşürme Yasası

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 17:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden (AFP)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron eşi Brigitte ile birlikte gerçekleştirdiği Washington ziyaretinde ABD Başkanı Joe Biden tarafından sıcak karşılanmasına rağmen, enflasyonu düşürmek için ABD yasalarına göre sağlanan yeni sübvansiyonlar nedeniyle iki lider arasında gizli bir anlaşmazlık yaşanıyor.

ABD Başkanı, Ağustos ayında ABD yapımı ürünlere 430 milyar dolar değerinde büyük sübvansiyonlar sağlayan ve iklim krizini ele almayı ve yerli gaz emisyonlarını azaltmayı amaçlayan bu yasayı imzaladı.

Avrupalı ​​liderler, yasanın ABD dışındaki şirketler için adil olmadığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yansımalarını kontrol etmeye çalıştıkları bir dönemde, Avrupa ekonomilerine ağır bir darbe olacağını vurguluyor.

Reuters’ın haberine göre, Macron Kongre Kütüphanesi’nde ABD’li milletvekilleriyle yaptığı toplantıda Enflasyonu Düşürme Yasası’nın Avrupalı ​​şirketlere karşı ‘aşırı agresif’ olduğunu söyledi. 

Macron ayrıca, Washington’daki Fransız topluluğuna, Ukrayna’daki savaşın maliyetinin Avrupa’da ABD’den çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.

ABD yasaları kapsamındaki sübvansiyonların yeni yatırımları çekmeyi başarması halinde, Avrupa’nın geride kalma riskiyle karşı karşıya olacağını söyleyen Macron, bunun ‘Batı’yı bölebileceği’ konusunda uyardı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Avrupa’nın bu konudaki endişeleri hakkında gelen bir soruya, mevzuatın Avrupalı ​​firmalar için önemli fırsatlar ve Avrupa Birliği (AB) enerji güvenliğine faydalar sunduğunu söyleyerek yanıt verdi.

2017’de göreve gelmesinden bu yana ABD’ye ikinci ziyaretini gerçekleşen Macron, Biden’ın 2021 başlarında göreve başlamasından bu yana ülkeye ilk ziyaretini yaptı.

İki liderin bugün görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.


 


Editörün Seçimi

Multimedya