Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NATO Genel Sekreteri: Almanya’nın güvenliği Avrupa ve küresel güvenlik için önemli

NATO Genel Sekreteri: Almanya’nın güvenliği Avrupa ve küresel güvenlik için önemli

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 17:00
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (Reuters)

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’yı silahlı kuvvetlerini güçlendirmeye devam etmeye çağırdı ve Almanya’nın güvenliğinin Avrupa ve küresel güvenlik için önemli olduğunu vurguladı. 

Berlin Güvenlik Konferansı’nda konuşan Stoltenberg, Almanya’nın yeni savaş uçakları, helikopterler, gemiler ve denizaltılara yaptığı yatırımlarla birlikte savunma harcamalarını önemli ölçüde artırma kararının tarihi bir karar olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşa atıfta bulunan Stoltenberg, bunun değişen güvenlik ortamını yansıtan gerçekten bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Almanya’nın savunma sanayisinin önemine vurgu yapan NATO Genel Sekreteri, “Tüm alanlarda üst düzey yeteneklere sahip güçlü ve hazır Alman silahlı kuvvetlerine ihtiyacımız var” dedi.

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’ya sürekli ve artırılmış destek çağrısında bulunarak, bunun savaş alanında fark yarattığını söyledi ve Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı mali, insani ve askeri yardımı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Stoltenberg, ‘Rusya gibi otoriter rejimlere karşı durma’ çağrısını yineledi ve Çin ile ilişkilerde Rus gazına olan tehlikeli bağımlılığın dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya