Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB, Ukrayna'nın yeniden inşasının bedelini Rusya’nın ödemesini istiyor

AB, Ukrayna'nın yeniden inşasının bedelini Rusya’nın ödemesini istiyor

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 15:00
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Josep Borrell. (EPA)

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Josep Borrell bugün yaptığı açıklamada, Polonya'nın Lodz kentinde başlayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi ortaklarıyla, Rusya'yı Ukrayna'nın harap edilmesinin bedelini ödemeye zorlayacak ‘tüm yasal olasılıkları’ inceleyeceğini duyurdu.

Borrell açıklamasında, “İktidara yakın zenginlerin ve Rusya'yı destekleyen şahısların yaklaşık 20 milyar euro parasına el koyduk. Rusya Merkez Bankası'nın mali kaynaklarının yaklaşık 300 milyarını kontrol ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Borell, bu fonların Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılması gerektiğini vurguladı.

Borrell, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını uluslararası hukukun ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ilkelerinin ihlali olarak değerlendirdi. “Rusya Avrupa'ya savaş getirdi, Birleşmiş Milletler Şartı'nı baltaladı ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız oldu” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Avrupa'nın ve dünyanın "Rusya'nın sahip olduğumuz sistemi tamamen yok etmesinden sonra Avrupa'da yeni bir güvenlik sistemine ihtiyacı olduğunu" vurguladı.

AGİT, Rusya ve Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu 57 ülkeyi içeriyor.

Bu yıl örgütün dönem başkanlığını yürüten Varşova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un kendi topraklarına girmesine izin vermedi.

Rusya, Lodz'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndaki büyükelçisi tarafından temsil ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya