Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya Kupası topu… Algılama, takip ve kayıt

Dünya Kupası topu… Algılama, takip ve kayıt

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 10:30

Cristiano Ronaldo, tüm çabalarına rağmen yüksek teknolojili top nedeniyle Uruguay karşısında golü kendi hanesine yazdırmadı. Londra gazetesi Metro’ya göre tüm Dünya Kupası maç topları, oyunun neredeyse her yönünü izleyip kaydedebilen özel sensörlerle donatılmış halde.

Bu bağlamda doğrudan futbol sahalarının etrafına yerleştirilmiş bir dizi antene bağlı uydu konumlandırma verileri mevcut. Bu, bir topa her vurulduğunda, kale çizgisinin üzerinden atıldığında veya bir oyuncu topa dokunduğunda topun bunu algıladığı anlamına geliyor.

Bu özel teknoloji ‘Geniş Bant Sensörü’ (UWB) olarak biliniyor ve küçük alanlarda konumlandırma açısından GPS'ten çok daha iyi performans gösteriyor. Ek veriler ayrıca, VAR çağrılarının ve ofsaytların teorik olarak her zamankinden daha doğru ve düzenli olabileceği anlamına geliyor.

Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Dünya Kupası, bu teknolojinin doğru bir şekilde test edildiği etkinlik oldu. Yakın gelecekte Avrupa Şampiyonası ve birinci sınıf liglerde uygulanması da bekleniyor.

Topta UWB sensörüne ek olarak bir atalet ölçüm birimi (IMU) sensörü de var. Bu topun havadaki ince hareketlerini tam anlamıyla algılamaya yarıyor. Ronaldo'nun golünün sayılmamasına neden olan teknik de buydu.

Portekiz-Uruguay maçında,  Dünya Kupası toplarında bulunan ve Adidas tarafından üretilerek el Rihla adı verilen topta da bağlantılı teknoloji kullanıldı. Adidas adına FIFA'dan yapılan açıklamaya göre maçın açılış golünde Cristiano Ronaldo'nun gol sırasında topla teması olmadığı kesin olarak kanıtlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya