Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası Koalisyon, Suriye’nin kuzeyindeki devriyelerine yeniden başladı

Uluslararası Koalisyon, Suriye’nin kuzeyindeki devriyelerine yeniden başladı

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 17:30
Kamışlı kırsalındaki bir ABD devriyesi (AFP)

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon, Türkiye’nin bölgeye yönelik hava saldırıları sonrasında azaltılan, Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bölgelerde olağan devriyelerine yeniden başladı.

AFP’nin haberine göre, ABD öncülüğünde oluşturulan Uluslararası Koalisyon’a bağlı dörder zırhlı araçtan oluşan iki ekip, SDG unsurları eşliğinde ülkenin kuzeydoğusundaki Rimelan üssünden iki farklı yönde devriye gerçekleştirdi.

Uluslararası Koalisyon, Türkiye’nin 20 Kasım’dan itibaren SDG’nin kontrolündeki bölgeleri hedef alan hava saldırılarının ardından devriyelerini azalttı.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir Kürt askeri kaynağı AFP’ye yaptığı açıklamada, “Uluslararası Koalisyon, SDG ile koordinasyon halinde Türkiye’nin bölgeye yönelik hava saldırıları nedeniyle sınırladığı Suriye’nin kuzeydoğusundaki olağan devriyelerine yeniden başladı. Faaliyetleri normal şekilde devam etmek için yeni bir haftalık program oluşturuldu. Devriyeler, Türk hava saldırılarından sonra haftada 20 devriyeden yaklaşık 5 veya 6’ya düştü” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), devriyelerin Deyr-i zor vilayetinde de yürütüldüğünü bildirdi.

Başta ABD olmak üzere yüzlerce Uluslararası Koalisyon gücü, SDG kontrolündeki bölgelerde konuşlandırılmış durumda. Bu kuvvetler Haseke, Rakka ve Deyr-i Zor vilayetlerindeki üslerde bulunuyor.

Türkiye’nin Pençe-Kılıç Harekatı kapsamında hava saldırılarını başlatması ve ardından kara saldırısı yapma uyarısında bulunmasının ardından, SDG müttefiki Washington’u Ankara’nın tehditlerini gerçekleştirmesini engellemek için daha ‘sert’ bir tavır almaya çağırdı.

SDG, Türkiye’nin harekatının, Uluslararası Koalisyon ile işbirliği içinde yürüttüğü DEAŞ ile mücadele operasyonlarını engelleyeceğini de iddia etti.

Söz konusu askeri kaynak, “SDG ile Uluslararası Koalisyon arasındaki koordinasyon durmadı, ancak devriyelerin azalması ve SDG’nin Türk tehditleriyle yüzleşmeye ve bölgelerini onlardan korumaya odaklanma ihtiyacıyla geriledi” ifadelerini de kullandı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya