Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de başıboş köpek saldırıları günlük yaşamı tehdit ediyor

Suriye’de başıboş köpek saldırıları günlük yaşamı tehdit ediyor

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 15:30
Afrin’de bir çocuğu sokak köpeği ısırdı (Şarku’l Avsat)

Halep’in kuzey kırsalındaki Suriyeliler, son dönemde 3 çocuğun köpek ısırması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, bazıları kuduz olan ve insanlara saldıran sokak köpeklerinin oluşturduğu tehlike sebebiyle korku içinde yaşıyor.

22 Kasım tarihinde, Halep’in kuzeyinde yer alan Azez şehri Nedde köyünden Ahmed Hac İbrahim isimli 15 yaşındaki çocuk, köyün sokaklarından birinde kuduz bir köpek tarafından ısırıldıktan sonra kuduza yakalandı ve sağlık personelinin ilk yardım ve kuduz aşısı yapmasına rağmen hayatını kaybetti. Birkaç gün sonra, Afrin’de başka bir çocuk daha köpek ısırması sonucu hayatını kaybetti.

Afrin Hastanesi’nde çalışan bir görevli, köpek ısırması sonucu kuduza yakalandığı öğrenilen bir kişinin hastaneden kaçtığını bildirdi. Tedavi olması ve hastalığı başkalarına bulaştırmaması için güvenlik noktalarında hakkında aramalar yapıldı, ancak bir sonuç alınamadı.

Azez şehrinden 55 yaşındaki Mustafa el-Yasin, “Azez şehri sakinleri, son zamanlarda sokak köpeklerinin şehrin mahallelerine sürüler halinde yayılması ve yoldan geçenlere saldırması ve geceleri sayılarının daha da fazla artması sebebiyle sıkıntı yaşıyorlar. Öyle ki bu durum, özellikle okula giden çocukların yolda tehlike yaşamları sebebiyle büyük bir endişe yarattı. Köpekler tarafından ısırılan onlarca kişinin derin yaralara maruz kalmasının ardından özellikle çocuklar ve yaşlılar camilere gitmekten kaçınır hale geldi” ifadelerini kullandı.

Afrin Hastanesi çalışanı, her gün, şehirde ve çevre köylerde dolaşırken sokak köpekleri tarafından ısırılan vatandaşların hastaneye başvurduğunu ve yaralı sayısının 22’si çocuk olmak üzere 80’i aştığını belirtti.

Hastane çalışanı şu ifadeleri de sözlerine ekledi:

“Sağlık personeli, geçtiğimiz iki gün içinde, köpeklerin ısırdığı 3 çocuğa müdahale etti. Bunlar arasında Afrin İl Emniyet Müdürlüğü yakınlarında 3 köpeğin saldırısına uğradıktan sonra ayağından ısırılan ve kemikleri kırılan 11 yaşındaki bir çocuk da bulunuyor. Çocuğa hemen ilk yardım uygulandı, kuduz önleyici aşı yapıldı ve yoğun bakıma alındı. Ayrıca, geçtiğimiz saatlerde bir köpek tarafından ısırılan 9 yaşındaki kız çocuğuna vatandaşlar tarafından ilk müdahalesinin yapılmasının ardından sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi, kızı ölümden kurtarmak için gerekli tüm ilk yardım yapıldı ve kuduz karşıtı serum verildi.”

Sağlık görevlisi, son iki hafta içinde, ebeveynlerinin ilk yardım sağlamakta ve hastaneye getirmede geç kalması nedeniyle iki çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak “Çoğu zaman anne babanın gecikmesinin nedeni utangaçlık oluyor ve bu kaçınılmaz olarak ısırılan kişinin hayatını ölümle tehdit ediyor” dedi.

Afrin belediyesinden bir yetkili, Afrin, Azez, Sacu, el-Bab, Mare ve diğer bölgelerdeki yerel meclislerin çoğunun, köpeklere ateş açıp, yerleşim yerlerinin dışındaki ücra yerlere nakledip, gömerek sokak köpeklerine yönelik mücadele etmek üzere geniş bir kampanya başlattıklarını belirtti. Aynı zamanda, gece devriyeleri konuşlandırılarak ve kamplara yaklaşan köpekleri hedef alarak yerinden edilmiş kişileri korumak için çalışmalar yapıldığını da ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya