Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunuslu 40 avukat, yargı bağımsızlığını savunmak heyet kuruyor

Tunuslu 40 avukat, yargı bağımsızlığını savunmak heyet kuruyor

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 15:45
Tunus Cumhurbşkanı Kays Said’in yargı alanındaki kararları tartışmalara neden oluyor. (Reuters)

Görevden azledilen Tunuslu Yargıçları Savunma Heyeti üyesi Kemal bin Mesud, Tunus yargısının bağımsızlığını savunmak için yeni bir organın kurulduğunu duyurdu. Heyetin aralarında Şevki et-Tabib, Amir el-Mahrazi ve Fadıl Mahfuz gibi isimlerin de bulunduğu 40 avukat ve eski hukukçulardan oluştuğu bilgisini paylaştı. İbn Mesud dün Daru’l-Muhami’de düzenlediği basın toplantısında, heyete Tunus'ta yargıçları ve adli makamın bağımsızlığını savunma görevinin verileceğini bildirdi.

Tunus Adalet Bakanlığı'nın üzerinden yaklaşık altı ay geçmesine rağmen 57 hâkimi görevden alma kararını henüz geri çekmediğini, bunun yerine haklarında 140 ila 150 arasında dava açarak takibini sürdürdüğünü belirten Mesud, “Bu davaların çoğu, görevlerinden azledilen hakimlerin yolsuzluk davalarında adlarının geçtiğine veya terör unsurlarını örtbas ettiklerine dair ciddi bir kanıt taşımamaktadır.” dedi.

Yargıçları Savunma Heyeti üyesi el-Ayaşi’l-Hamami de şu açıklamada bulundu:

 “Görevin kötüye kullanılması ve yasanın ihlali davalarına bakan İdare Mahkemesi’nin, hakimlerin görevden alınmasının hukuka aykırı olup, işlerine dönmeleri yönünde çağrıda bulunmasına karşın Adalet Bakanlığı, İdare Mahkemesi kararını uygulamamış ve hiçe saymıştır.”

El-Ayaşi, hakimleri görevden alan Adalet Bakanlığı'nın onlara savunma hakkı vermediğini, kendilerinden kaynaklanan ihlal veya hataları önceden bildirmediğini ve temyiz haklarını da engellediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararına itiraz hakkının bulunduğunu belirten Ayaşi, yargının yürütmeden bağımsızlığına bağlı kalınması gerektiğini vurguladı.

El-Ayaşi, heyetin yürüteceği faaliyetlerle ilgili olarak, asıl görevinin yerel kamuoyunu, insan hakları örgütlerini üç makamın (yasama, yürütme, yargı) birbirinden bağımsızlığı ve ayrılığı konusunda duyarlı hale getirmek olduğunu söyledi.

Haziran ayında 57 yargıcın yolsuzluk suçlamasıyla görevden alınması sonrası yaklaşık 45 yargıcın kendilerine yöneltilen suçlama dosyalarının herhangi bir hukuki dayanak içermediğinin ortaya çıkması, geniş çaplı siyasi ve insan hakları tartışmalarına yol açtı. İdare Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti ancak her yılın eylül ayı başında yargı paketini hazırlamakla görevlendirilen Adalet Bakanlığı, İdare Mahkemesi'nin kararını hiçe sayarak kendilerini yargı paketine dahil etmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya