Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümetinin tarikat ayinlerine yeniden izin vermesinin önemi nedir?

Mısır hükümetinin tarikat ayinlerine yeniden izin vermesinin önemi nedir?

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 16:00
Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli (Mısır hükümeti)

Mısır'da hükümetin, tasavvuf törenlerinin yeniden düzenlenmesine onay vermesi” ile ilgili açıklaması, Sufiler arasında memnuniyetle karşılanırken, ayinler önlemler dikkate alınarak yapılacak.

Ağustos 2020’de tarikatlar, her yıl yeni Hicri yıl münasebetiyle düzenlenen Tasavvuf alayını yeni tip koronavirüs salgını döneminde alınan önleyici tedbirler sebebiyle iptal etmişti. Son iki yılda ise törenler Kahire şehir merkezindeki İmam Hüseyin, Seyyide Zeyneb ve diğer camilerde “sosyal mesafe ve tedbir uygulamasını dikkate alarak sınırlı sayıda katılımcıyla” gerçekleştirildi.

Mısır'daki Sufi Tarikatları Yüksek Konseyi Başkanı Dr. Abdulhadi el-Kasabi, tarikat ayinlerinin Başbakan Mustafa Medbuli’nin onayıyla İçişleri ve Sağlık bakanlıklarının kurallarına uyulması koşuluyla yeniden yapılabileceğini duyurdu.

Kasabi dün yaptığı açıklamada, daha önce iki yıldan uzun bir süre önce salgını nedeniyle askıya alınan tasavvuf törenleri ve dini etkinliklerin yeniden yapılabileceğini bildirdi.

Mısır Sufi Tarikatlar Genel Şeyhliği Sözcüsü Ahmed Kandil, Tarikatlar Genel Şeyhliği Başkanlığı’nın, alınan kararın Sağlık ve İçişleri bakanlığının düzenlenen kutlamaların güvence altına alma kabiliyetini yansıttığını  bildirdi.

Medbuli’nin kararının zorunluluk şartına bağlı olduğuna dikkati çeken Kasabi, başta tarikatlar Genel Şeyhliği'nden izin almak, önleyici ve sağlık tedbirlerine uymak ve geçit töreni yapmamak gibi kurallarla tasavvuf faaliyetlerini düzenleyen tüm kural ve koşullara bağlılıklarını yineledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan yerel kaynaklar, koronavirüs sağlık durumu nedeniyle Mısır hükümetinin kutlamalara yeniden izin verdiğini ifade ederek, alınan kararın Kahire ve diğer valiliklerde dini vesilelerle tören yapan Sufileri çok mutlu ettiğini aktardı.

Diğer yandan Mısır Evkaf Bakanlığı’nın Hakku’l Vatan girişimi kapsamında halk arasında vatanseverlik ve aidiyet değerlerini teşvik etme bağlamında eğitim faaliyetleri devam ediyor.  Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada, “Küresel zorluklar, herkesin risklerle yüzleşmek için sıraya girmesini gerektirir. Hakku’l Vatan, gerçekleri bulmayı ve söylentileri yaymamayı gerektiriyor” ifadeleri kullanıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya