Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Max Beckmann'ın otoportresi rekor fiyata satıldı

Max Beckmann'ın otoportresi rekor fiyata satıldı

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 08:45
Beckmann, otoportresini Nazi Almanya’sından kaçtıktan sonra Hollanda’da sürgündeyken yaptı (AFP)

Almanya’nın önde gelen sanatçılarından Max Beckmann’ın otoportresi, Perşembe günü düzenlenen müzayedede rekor fiyata satıldı.

Şarku’l Avsat’ın Greysbach müzayede evindeki bir yetkiliden aktardığına göre, tablo 20 milyon euroya satılırken, gerçek fiyatının komisyonlar ve vergiler de dahil toplam 23,2 milyon euro olduğu ifade edildi.

Bir başka Beckmann tablosu olan ‘Mısırlı’, 2018 yılında 4,7 milyon euroya satılarak rekoru elinde tutuyordu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Perşembe günü satılan tablonun fiyatı, Beckmann’ın eserlerinin dünya çapındaki müzayedelerde satışı için rekor değil. Çünkü Alman ressamın bir parçasının şimdiye kadar satıldığı en yüksek fiyat, 2017 yılında Londra Chrisrie’s’de gerçekleşti. ‘Kuşların Cehennemi/ Holle der Vogel’ tablosu 36 milyon sterline (o zamanlar 41 milyon dolar değerine) satıldı.

Boyandığı 1943 yılından bu yana özel mülkiyette bulunan başyapıt ‘Sarı ve pembe otoportre/ Selbstbildnis gelb-rosa’ sanatçının Nazi Almanya’sından kaçtıktan sonra Hollanda’daki sürgün dönemini anlatıyor.

Eşi Mathilde’ye verdiği ve 1986 yılında ölümüne kadar yıllarca sakladığı tablo, özel bir İsviçre koleksiyonunda kaldı ve doksanlı yılların ortalarından beri halka gösterilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya