Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pekin ve Shenzhen’de artan vakalara rağmen koronavirüs kısıtlamaları hafifletiliyor

Pekin ve Shenzhen’de artan vakalara rağmen koronavirüs kısıtlamaları hafifletiliyor

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 13:45
Koruyucu giysili salgın önleme çalışanları, Pekin'de koronavirüs salgını devam ederken kapatılan bir konut binasına girmeye hazırlanıyor (Reuters)

Başkent Pekin sakinleri koronavirüs test kabinlerinin kaldırılmasını memnuniyetle karşılarken, Shenzhen şehri, Çin'in koronavirüs kısıtlamalarını hafifletmeyi hızlandırması nedeniyle artık yolcuların seyahat etmelerine izin vermek için test sonuçlarını göstermelerini gerektirmeyeceğini açıkladı.

Günlük vakalar tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın seyretmesine rağmen bazı şehirler, test gerekliliklerini ve karantina kurallarını hafifletmek için adımlar attı. Karantina kuralları, Çin’de ekonomik yavaşlama ve toplum huzursuzluğuna dönüşürken, vaka sayılarının yüksel olduğu bölgelerde hastalığın yayılımını yavaşlatmayı planlıyor.

Güneydeki Shenzhen şehri, Çengdu ve Tianjin'deki benzer kararların ardından artık insanların toplu taşıma araçlarını kullanmak veya parklara girmek için test sonuçlarını gösteren bir belge sunmalarını gerektirmeyeceğini duyurdu.

Başkent Pekin'de de birkaç test kabini kapatıldı ve şehir artık dükkanlar gibi yerlere giriş koşulu olarak negatif test sonuçları talep etmiyor. Pazartesi gününden itibaren aynı uygulama metrolarda da hayata geçirilecek. Ancak şirketler ve acenteler gibi birçok yer hala test vermeyi şart koşuyor.

Pandeminin ortaya çıkışından bu yana geçen 3 yılın ardından Çin, koronavirüsü ortadan kaldırma konusunda dünyadaki çoğu ülkeden farklı bir yaklaşım izleme yolunu seçti.


Editörün Seçimi

Multimedya