Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eş-Şebab, Somali'nin güneybatısındaki iki bölgeyi ele geçirdi

Eş-Şebab, Somali'nin güneybatısındaki iki bölgeyi ele geçirdi

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 13:45
Eş Şebab militanları (arşiv - Reuters)

Somali'nin güneybatısında bulunan Baydabo şehri yakınlarında terör örgütü Eş-Şebab'ın iki bölgeyi ele geçirdiği ifade edildi.

Yerel basında bugün (Cumartesi) yer alan haberlere göre, hükümet güçlerinin Baydabo'ya 30 km uzaklıktaki 'Cevf Cedud' bölgesinden çekildiği aktarıldı.

DPA'nın haberine göre, hükümet güçlerinin söz konusu bölgeden neden çekildiği konusunda açıklama yapılmazken, söz konusu gelişme, militanların hükümet güçleriyle çatışmasının ardından 'Dinunay' bölgesinin kontrolünü ele geçirmesinin ardından geldi.

Somali ordusu, yakın zamanda, silahlı aşiretlerin ve sivillerin desteğiyle, orta ve güney Somali'nin büyük bir bölümünü kontrol eden Eş-Şebab örgütüne karşı önemli toprak kazanımları elde etmeyi başardı.

El Kaide bağlantılı örgüt, Somali'de yönetimi ele geçirmek için kanlı saldırılar düzenliyor. Bu saldırılarda binlerce hükümet yetkilisi, asker ve sivil hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya