Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO Genel Direktörü: Dünyanın yüzde 90'ı Kovid’e karşı direnç geliştirdi

WHO Genel Direktörü: Dünyanın yüzde 90'ı Kovid’e karşı direnç geliştirdi

"Pandeminin üçüncü yılına girerken, enfeksiyonları önlemek ve hayat kurtarmak için bu kadar aracımız varken bu ölümler kabul edilemez"
Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 11:15
Dünyada aşıları tamamlanan nüfusun oranı yüzde 64,6'ya ulaştı (Reuters/Arşiv)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kovid-19 pandemisiyle mücadeleye ilişkin dün bilgilendirme yaptı.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tahminlerine göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 90'ının Kovid-19'a karşı belirli dirence sahip olduğunu söyledi. Ghebreyesus, direncin enfeksiyon ve aşılamayla oluştuğunu ifade etti. WHO Genel Direktörü sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pandeminin acil durum aşamasının sona erdiğini söyleyebilmeye çok daha yakınız. Ama henüz o noktada değiliz."

Yeni bir koronavirüs varyantı çıkma tehdidinin sürdüğünü söyleyerek uyaran Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

"Sürveyans, test, dizilim ve aşılamadaki boşluklar, çok sayıda ölüme yol açabilecek yeni bir endişe verici varyantın ortaya çıkması için uygun koşulları yaratmayı sürdürüyor."

Ghebreyesus, Omicron'un endişe verici varyant olarak duyurulmasından bu yana bir sene geçtiğini hatırlattı. Omicron'un, selefi Delta'dan daha bulaşıcı olduğunu vurguladı.

WHO verilerine göre dünya genelindeki yaklaşık 640 milyon koronavirüs vakasında 6,6 milyon kişi öldü. Ancak yetkililer, bu sayının muhtemelen çok eksik olduğunu ve gerçek ölü sayısını yansıtmayacağını düşünüyor.

Ghebreyesus da geçen hafta 8 bin 500'den fazla insanın Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirdiğini söyledi:

Pandeminin üçüncü yılına girerken, enfeksiyonları önlemek ve hayat kurtarmak için bu kadar aracımız varken bu ölümler kabul edilemez.

 
Independent Türkçe, AFP, Xinhua


Editörün Seçimi

Multimedya