Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Tehlikeli tavan fiyat kararı petrolümüze olan talebi sınırlamayacak

Rusya: Tehlikeli tavan fiyat kararı petrolümüze olan talebi sınırlamayacak

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 15:00
Rus petrol rafinerisi (EPA)

Rusya bugün, Batılı hükümetlerin Rus petrolüne tavan fiyat uygulama kararını ‘tehlikeli’ bir girişim olarak nitelendirirken, petrolü için alıcı aramaya devam edeceğini duyurdu.

G7 üyesi ülkeler, Moskova'nın gelirlerini ve Ukrayna'yı işgalini finanse etme kabiliyetini sınırlamak amacıyla deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve üst düzey yetkililer, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol tedarik etmeyeceklerini defalarca kez yineledi.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği Telegram’dan yaptığı açıklamada, söylenenlerin serbest piyasa ilkelerinin ‘yeniden şekillendirilmesi’ olarak nitelendirerek, alınan önlemlere rağmen Rus petrolüne olan talebin devam edeceğini bildirdi. Ayrıca, bu tür adımların kaçınılmaz olarak artan belirsizlik ve hammadde tüketicileri için daha yüksek maliyetlere yol açacağını aktardı.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaştı. AB dışı ülkelerin ise deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolünü ithal etmeye devam edeceği ifade edildi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, AB’nin ardından G7 üyesi ülkeler ve Avustralya’nın da Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamasının yeterli olmayacağını, Rus ekonomisini daha ciddi bir şekilde hedeflemek için tavan fiyatın varil başına 30 dolara düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Andriy Yermak, ‘düşmanın ekonomisinin daha hızlı yok olabilmesi için tavan fiyatın 30 dolara düşürülmesi’ gerektiğini belirterek, yaptırımlar konusunda uluslararası bir çalışma grubuyla istişarede bulunulması gerektiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya