Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas: Bu ayın sonunda Cezayir'de Filistin uzlaşması için görüşmeler olacak

Hamas: Bu ayın sonunda Cezayir'de Filistin uzlaşması için görüşmeler olacak

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 16:30
Hamas'ın Gazze'deki Başkan Yardımcısı Halil el-Haya (Reuters)

Hamas Hareketi’nden bir yetkili bugün, Filistinli grupların bu ayın sonunda Cezayir'de Filistin uzlaşısını görüşmek üzere bir araya geleceğini duyurdu.

Hamas'ın Gazze'deki Başkan Yardımcısı Halil el-Haya, Ramallah ile Gazze arasında eş zamanlı olarak düzenlenen yerel bir konferansta Cezayir’in, Filistin uzlaşma çabalarını yeniden başlatmak için bu ayın sonunda bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.

DPA’nın haberine göre, Hayya açıklamasında, Hamas’ın ‘önemlerine rağmen Gazze veya Batı Şeria halkının ihtiyaçlarına dayalı olarak değil, daha ziyade bir kurtuluş hareketi olmaktan kaynaklanan bir direniş programı ve vizyonuna dayalı olarak birliği yeniden tesis etmek istediğini’ dile getirdi.

Hayya, ulusal bir program ve birleşik bir ulusal liderlik inşa ederek ve ‘Filistin Otoritesinin ne olduğunu yeniden tanımlayarak Filistin evini düzenlemeye ve bölünmeye son vermeye muktedir üç başlık’ olduğunu vurguladı.

Hamas lideri, bir yürütme komitesi ile Filistin ulusal programı ve uzlaşmaya dayalı bir programın oluşturulacağı geçiş aşaması üzerinde anlaşmaya varılması gerektiğini aktardı.

Filistin ulusal birliğini sağlamak için iki gün süren yeniden birleşme konferansı çalışmalarının sonunda Filistinli gruplar 13 Ekim'de Cezayir Uzlaşma Bildirisi belgesini imzaladı.

Anlaşmaya göre, başkenti Kudüs olan Filistin devleti dahil olmak üzere Gazze ve Batı Şeria’da onaylanan yasalara göre, imza tarihinden itibaren en fazla bir yıl içinde genel başkanlık ve yasama seçimlerinin yapılmasının hızlandırılmasına karar verildi.

Filistinliler, Hamas'ın Filistin Otoritesine bağlı güçlerle yürüttüğü iç çatışmaların ardından Gazze Şeridi'ni ele geçirmesinin ardından 2007'nin ortasından bu yana devam eden bir iç bölünmeden mustarip. 2007’den bu yana Filistinliler herhangi bir başkanlık veya yasama seçimi yapamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya