Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün Kralı ile Mısır Cumhurbaşkanı bölgesel ve uluslararası gelişmeleri görüştü

Ürdün Kralı ile Mısır Cumhurbaşkanı bölgesel ve uluslararası gelişmeleri görüştü

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 14:00
Arşiv

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre, iki lider Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya geldi.

Açıklamada, iki ülke arasında, halkları bir araya getiren seçkin bir ilişki seviyesi olduğu belirtilirken, liderlerin ilişkileri çeşitli alanlarda güçlendirmeye istekli olduğunu teyit ettiği kaydedildi.

İki lider, ortak çıkarları göz önünde bulundurarak bölgesel meselelerde iş birliği ve istişareyi sürdürmenin önemine dikkati çekerek, Ürdün ile Mısır arasındaki ortaklaşmayı Irak ile üçlü olarak genişletmeye ve imzalanan anlaşmaları geliştirmeye devam etmenin altını çizdi.

Ürdün Kralı ile Mısır Cumhurbaşkanı ayrıca, Filistinlilerin adil ve meşru haklarını elde etmeleri için tam destek sağlamanın ve iki devletli çözüm temelinde adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmak için çabaları yoğunlaştırmanın önemini vurguladı.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile 21 Ekim'de yaptığı görüşmede, Ürdün, Mısır ve Irak ile yürütülen üçlü ilişkilerin devam etmesini önemli bulduğunu belirterek, bunun bölgede dayanışmanın örneği olduğunu ifade etmişti.

Ürdün ile Mısır, 29 Ekim ile 8 Kasım tarihleri arasında "Akabe 7" adlı ortak askeri tatbikat düzenlemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya