Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da suyun yeniden kullanımına yönelik projeler hız kazandı

Mısır’da suyun yeniden kullanımına yönelik projeler hız kazandı

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 14:00
Port Said’de Es-Selam Su Artırma Tesisi açıldı. (Mısır Su Kaynakları Bakanlığı)

Port Said’de, Bahr el-Bakar sistemi kapsamında yeni bir su artırma tesisinin açılışını yapan Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Hani Suveylem’in yaptığı açıklamalara göre Mısır hükümeti, ‘su kıtlığından en çok sıkıntı çeken ülkelerden biri’ olması sebebiyle, suyun yeniden kullanımına yönelik projelerini genişletmek üzere çalışıyor.

Mısır Su Kaynakları Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Port Said’deki Es-Selam Su Artırma Tesisi, Mısır devletinin, gıda güvenliğinin sağlanması ve çölleşmeyle mücadele edilmesi amacıyla tarım verimliliğini genişletmek ve tarımsal drenaj suyunun yeniden kullanmak için büyük projeler uygulayarak su sorunlarıyla mücadele amacıyla açıldı.

Resmi verilere göre Mısır’ın su ihtiyacı 114 milyar metreküp olarak tahmin ediliyor. Su kaynaklarının sadece 74 milyar metreküp olması sebebiyle ciddi bir açık yaşıyor. Hükümet bu krizin üstesinden gelmek için yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla, 2037 yılına kadar su talebini yönetmek ve karşılamaya yönelik bir strateji uygulamaya başladı. Stratejji, modern tarımsal sulama için bir dönüşüm projesinin uygulanmasının yanı sıra deniz suyunu tuzdan arındırma, üçlü arıtma ile atık su geri dönüşüm tesisleri inşa edilmesini de kapsıyor.

Mısır Su Kaynakları Bakanı duruma dair şu açıklamada bulundu:

“Mısır, en çok su kıtlığı yaşayan ülkelerden biri. Bu nedenle sınırlı su kaynaklarının ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin yol açtığı su sorununa karşı bilimsel veriler ve temellere dayalı büyük bir çaba sarf ediyor. Gıda güvenliğini sağlamak ve çölleşme ile mücadele etmek için tarımsal genişleme projelerini uygulamak üzere Bahr el-Bakar, el-Hamam ve el-Mahseme projeleri gibi tarımsal drenaj sularının yeniden kullanımına yönelik birçok büyük projeyi hayata geçiriyor.”

Suveylem, Port Said’daki es-Selam Su Arıtma Tesisi için devir teslim çalışmasıyla ilgili olarak, Mekanik ve Elektrik Dairesi Başkanı’ndan bir rapor aldı. Bakan, es-Selam tesisinin, Bahr el-Bakar drenaj su arıtma sisteminin bir parçası olarak birim başına 11 m3/sn su alım kapasitesi ile 7 ünite olarak inşa edildiğini, günde 5,6 milyon metreküp su arıtacağını belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi bir ay önce, Bahr el-Bakar drenaj suyu arıtma tesisinin açılışını yapmıştı. Bakanlığın açıklamasına göre su artırma tesisi günde 1,4 milyon su arıtan dört ünite sayesinde günde 5,6 milyon m3 su arıtması ile dünyanın en büyük su arıtma tesisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti.

Suveylem, es-Selam tesisinin en yüksek teknolojiye sahip olacak şekilde tasarlandığını, kullanılan ekipmanların enerji tasarruflu olduğunu, tesis binasında kontrol ve operasyon odasının yanı sıra pompa odası, zayıf akım dağıtıcısı, marş motoru ve orta gerilim dağıtıcısının da bulunduğunu söyledi. Tesisin, ekipmanların çalışma güvenliğini sağlamak için güncel programlanmış kontrol cihazlarının kullanılmasına dayalı olarak otomatik bir operasyon kontrol sistemi ile donatıldığına dikkat çekti. Suveylem, işletim sisteminin arıza durumunda tesis çalışmalarının aksamadan devam etmesini sağlamak için alarmlarla donatıldığını ve tesisin birden fazla su alma hattından beslendiğini ifade etti. Tesisin inşaat projesinin idari bir bina, depolar, işçi lojmanı ve bir camiyi de kapsadığını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya