Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ‘Kapıları Çalın’ kampanyasıyla nüfus artışıyla mücadele edecek

Mısır ‘Kapıları Çalın’ kampanyasıyla nüfus artışıyla mücadele edecek

Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 17:45
Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar (Facebook)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, nüfus artışının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunmasından iki gün sonra, Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, nüfus artışına karşı koymak için farklı şehirlerde ‘Kapıları Çalın’ kampanyasıyla bilinçlendirme çalışmalarının düzenleneceğini duyurdu.

Mısır’da nüfus artışı konusu, 1965'te Aile Planlaması Yüksek Kurulu'nu kuran Mısır liderliğinin geçtiğimiz yüzyılın altmışlarından beri gündemindeki konulardan biri. Cumhurbaşkanı Sisi önceki gün yeni el-Mansura şehrinin ilk etabının açılışı sırasında aşırı nüfus artışına karşı uyarıda bulundu ve bunu ‘ülkeyi tüketen’ bir durum olarak nitelendirdi.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar, bakanlığın bugün 25 valiliği kapsayan ‘Örgütlenme Hakkınız’ başlığıyla başlattığı kampanyanın 22 Aralık tarihine kadar sürmesinin planlandığını söyledi. Abdulgaffar, kampanyayla tüm illerde aile ve doğum konularında bilgilendirici çalışmaların yürütüleceğini ifade etti.

Kampanyanın hedeflenen illerde bu ay boyunca iki aşamalı olarak başlatılacağı ve bu süre zarfında ‘çeşitli aile planlaması yöntemlerinin sunulacağı’ bildirildi.

Hali hazırda Mısır’ın nüfusu 104 milyonu aşıyor. Doğurganlık hızı 2,9’da sabit kalırsa 2032 yılında nüfusun 124 milyona ulaşması bekleniyor.

Bakanlık, aile planlaması yöntemleri ve üreme sağlığı hizmetlerinin sağlanmasına ve bu hizmetlerin çocuk, anne ve ailenin sağlığının korunmasındaki önemi konusunda toplumu bilinçlendirmeye odaklanırken, kadınları aile planlaması yöntemlerine teşvik etmeye çalışıyor.

Medya tanıtım faaliyetlerine ek olarak, ‘Kapıları Çalın’ kampanyası, insanları ikna etmek amacıyla kırsal kesimde yaşayan yetkin kimselerin (köyde iyi bir itibara sahip olan ve sağlık alanlarında eğitici bir rol oynayan kadınlar) ev ziyaretlerine dayanmaktadır.

Kampanya hastaneler ve gezici klinikler gibi tüm köylerde uygulanacak.


Editörün Seçimi

Multimedya