Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de Tebbun’un ikinci dönem adaylığı için ‘erken kampanya’ başlatıldığına yönelik tartışmalar sürüyor

Cezayir’de Tebbun’un ikinci dönem adaylığı için ‘erken kampanya’ başlatıldığına yönelik tartışmalar sürüyor

Bir örgüt, cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki yıl kala görev sürenin uzatılmasını istiyor
Pazar, 4 Aralık, 2022 - 14:15
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun

Cezayir’de hükümetin politikalarını destekleyen bir sivil toplum kuruluşu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki yıl kalmasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’a ‘ikinci bir dönem için aday olma’ çağrısında bulundu.

Cezayir resmi haber ajansı APS geçtiğimiz hafta, Tebbun’un 2019’un sonunda cumhurbaşkanlığını devralmasından bu yana elde edilen bir ‘mucizeden’ bahsettiği bir yazı yayınlayarak tartışmalara yol açtı. Bu yazı, ‘ikinci dönem’ için kampanyaların başladığına yönelik tartışmaları alevlendirdi.

Buyra şehrindeki Sivil Toplum ve Yurttaşlığın Teşviki için Ulusal Birlik Derneği sosyal medya platformlarındaki hesabında, Cumhurbaşkanı’na anayasaya göre ‘ülkenin istikrarı ve refahı için’ 5 yıllık ikinci bir dönem için aday olması için bir davet yayınladı. Ülkenin ‘ekonomik olarak özgürleştiğini’ ve ‘büyük güçlerin saflarında yer almasının’ istendiğini vurguladı.

Paylaşım büyük bir tepki aldı. Tepki gösterenler, merhum Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın dönemlerini uzatmasına karşı 22 Şubat 2019’da Cezayir sokaklarında gerçekleştirilen ayaklanmayı hatırlattı. Ancak bu, bazılarının Tebbun’u desteklemek üzere övgüde bulunmasına engel olmadı.

Sosyal ağlarda yer alan bu çağrılarla ilgili olarak ülke cumhurbaşkanının veya çevresinin tutumu bilinmiyor. Ancak birçok siyasi proje için, siyaset ve medya çevrelerinin tepkilerini ölçmek için Facebook sayfalarında erkenden hazırlanılması gelenek haline geldi.

Sivil toplum örgütleri, Tebbun iktidara geldiğinden bu yana, geleneksel partililere meydan okuyacak poltika izledi.

2021 Haziran’da Tebbun, Fransız dergisi Le Point’e ikinci bir dönem için görev almak isteyip istemediğine yönelik bir soruya yanıt olarak, ‘şu anda bunu düşünmediğini’ söyledi. Misyonunun, ‘ülkenin yeniden ayağa kalkmasını sağlamak, kurumları yeniden inşa etmek istediğini vurguladı. İlk döneminin ‘daha başlangıç aşamasında olduğunu’ belirtti.

Buteflika 2008’de cumhurbaşkanının iki dönemden fazla görev yapmasına izin vermeyen anayasa maddesinin bir bölümü yürürlükten kaldırmıştı. 2009’da üçüncü, ardından 2014’te dördüncü dönemi eklendi. 2019’da çevresinin beşinci dönemi istediğine yönelik açıklama yapınca halk isyan ederek onu istifaya zorladı.

26 Kasım cumartesigünü, devletin resmi haber ajansı propagandaya benzer bir makale yayınlaması, ‘Tebbun’ın ikinci dönem adaylığı için erken kampanya’ olarak nitelendirildi. Ajansın haberinde, Cezayir’in ‘Cumhurbaşkanı Sayın Abdülmecid Tebbun liderliğinde 2019 Aralık bu yana büyük gelişme ve radikal dönüşümlere’ tanık olduğu belirtildi. Ülke hakkında “Gerçek bir devrimi yaşadı. Bu, korunmasız sınıfları korumak için ekonomik reformlar başlatmak, sosyal politikayı güçlendirmek ve ayrıca Cezayir’in uluslararası düzeyde parlaklığını geri kazanmak bir yana, devletin prestijini yeniden tesis ederek ve büyük demokrasiler düzeyinde kurumsal bir yapı kurarak kendini gösterdi” ifadelerini kullandı.

Haber ajansı ‘çetenin kalıntılarını ve yıkım için çalışanları’ eleştirdi. Temelleri Cumhurbaşkanı Tebbun tarafından atılan yeni Cezayir’in eski rejimle hiçbir ilgisi olmadığının altı çizildi. Ajans bu ifadeleri ile, yolsuzluğun hakim olduğu Buteflika (1999-2019) ve ekibi dönemine atıfta bulunuyordu.

Ajans “Cezayir, Cumhurbaşkanı sayesinde konforlu yaşam koşullarına sahip son derece çekici bir ülke haline geldi. 2019’dan bu yana Cezayir’i BRICS grubuna katılma yoluna sokacak bir mucize gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.

Yazar Necip Belhimer bu adımı “Tebbun için yeni bir görevden bahsedilmesi, insanları iktidar rekabetinin, sistem ve mekanizmalarıyla mümkün olduğuna inandırma çabasıdır. Veri ve kapalı oda toplantıları siyasetini uygulayanlarla, toplum arasında tam bir kopuş gölgesinde, siyasi etkinlik yaratma çabasıdır. Erkenden yeni bir dönem hakkında konuşulması, aynı zamanda bazı liderliklerin birbirlerine gönderme yaptığı bir monoloğun parçasıdır” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya