'Dünya Kupası'nda konser vermem' diyen Dua Lipa'nın babasının Katarlı yetkililerle yazışmaları ortaya çıktı

Ünlü şarkıcı, insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek Katar'da sahne almayı reddetmişti

Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)
Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)
TT

'Dünya Kupası'nda konser vermem' diyen Dua Lipa'nın babasının Katarlı yetkililerle yazışmaları ortaya çıktı

Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)
Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)

Ünlü pop yıldızı Dua Lipa'nın babasının, kızı Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda sahne alsın diye organizasyon yetkilileriyle iki yıldır iletişimde olduğu ortaya çıktı.
Dünya Kupası'nda konser vereceği konuşulan Dua Lipa, bu iddiaları reddetmiş ve insan hakları şartları iyileştirilirse gelecekte Katar'da sahne alabileceğini söylemişti.
Öte yandan ünlü şarkıcının menajerliğini yapan babası Dukagjin Lipa'nın 2020'den beri organizasyon yetkililerine e-posta gönderdiği öğrendildi.
Daily Mail'in elde ettiği mesajlaşmalarda Dukagjin'in Katar'da Dua Lipa'nın sahne alması için görüşme ayarlamaya "hevesli olduğunu" belirttiği görüldü.
Pazarlama ve organizasyon şirketi Republika'nın sahibi Dukagjin'in 9 Mart 2020'de gönderdiği bir e-postada şu ifadeler yer aldı:
"Kızımı, sanatçı Dua Lipa'yı temsilen yazıyorum ve Yüksek Komite'yle 2022 Katar Dünya Kupası'nda sahne alacak isimlere dair planları hakkında görüşmek isterim."
Buna cevap alamadığı anlaşılan Dukagjin, Ocak 2021'de attığı başka bir e-postada şunları söyledi:
"Önceki e-postama devam niteliğinde yazıyorum. Ortaya çıkan ve bizim de yardımcı olabileceğimiz herhangi bir fırsatı görüşmemiz mümkün mü? Kısa süre önce Dua'nın yeni albümündeki parçalarının yanı sıra başka sanatçıların da olduğu, 5 milyon kişinin izlediği bir canlı performans yayımladık. Dünya çapında şimdiye kadar en çok izlenen canlı yayın oldu. "
Organizasyon yetkilileri, Lipa'nın babasına "Dua'nın da böyle bir performansla ilgilendiğini bilmek ve sizden bunları duymak harika" diye cevap verdi.
Geçen yıl nisanda bir adım daha atan Dukagjin'in yetkililere, "Dua Lipa'nın açılış töreninde sahne almasına dair net bir talebim vardı ama yanlış kişiyle konuşmadığımızdan emin olmak için sizinle tekrar temasa geçmek istedim" ifadelerini kullandığı bir e-posta gönderdiği görüldü.
E-postaların ortaya çıkmasından sonra açıklama yapan Dukagjin Lipa, Katarlı yetkililerle iletişime geçtiğini kabul etti ama kızının bunlardan hiçbir şekilde haberdar olmadığını vurguladı.
Dua Lipa, Dünya Kupası başlamadan kısa süre önce açılış töreninde sahne almayacağını duyurmuştu.
Ünlü şarkıcı, "Katar'da sahne alacağıma dair söylentiler var ama bu kesinlikle doğru değil. Konser vermem için hiçbir şekilde görüşme bile yapılmadı" demişti.
Ailesi Kosova Arnavutu olan Dua Lipa, 1995'te Londra'da doğmuştu. Lipa, 2006'de ailesiyle Kosova'ya geri gitmişti fakat müzik kariyerine başlamak istediği için 15 yaşında tekrar Londra'ya taşınmıştı.
Ünlü şarkıcıya geçen hafta ülkenin adını uluslararası alanda duyurmasındaki rolü nedeniyle Tiran'da yapılan bir törenle Arnavutluk vatandaşlığı verildi.
Independent Türkçe, Daily Mail, Mirror, CNNTV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Amerikan televizyon devi NBC, Premier Lig'de sezonun açılış hafta sonundaki maçların Birleşik Devletler'de oynanmasını istiyor. Bu talep, üst düzey maçların İngiltere dışında oynanmasına yönelik teklif yeniden sunulurken geldi.

NBC, Premier Lig'in Amerika'daki yayın ortağı ve İngiltere'nin en üst ligiyle yaptığı 6 sezonluk 2 milyar sterlin (yaklaşık 81,2 milyar TL) değerindeki son TV anlaşması, Birleşik Krallık dışındaki en büyük anlaşma.

Premier Lig'in CEO'su Richard Masters geçen hafta yaptığı açıklamada maçların Amerika'da oynanması için "kapının aralık göründüğünü" ancak halihazırda böyle bir planın olmadığını söylemişti.

Bu açıklama, LaLiga'nın 2018'de Miami'de Barcelona ve Girona arasında bir maç düzenleme teklifi üzerine FIFA'nın İspanyol ligine açtığı davayı geri çekmesinin ardından geldi.

Premier Lig, "39'uncu maç" diye adlandırılan fikstürü 2008'de onaylamaya çalışmış ancak taraftarların sert tepkisi ve FIFA'nın muhalefeti üzerine planlar rafa kaldırılmıştı.

Ancak futbolun yönetim organının muhalefeti yumuşuyor gibi görünüyor ve 2013'te Premier Lig'in yayın haklarını ilk kez satın alan NBC Sports'un üst düzey bir yöneticisi, maçların ABD'de oynanması  için yeniden "baskı" yapılacağını söyledi.

NBC Sports'un satın alma ve ortaklıklar başkanı Jon Miller, The Athletic'e, "Gelecekte bir noktada, açılış hafta sonunda birkaç Premier Lig maçının sezonu buradaki büyük stadyumlarda açtığını görmeyi çok isterim" diye konuştu.

Ve bunun için bastırmaya devam edeceğimizi biliyorum çünkü burada normal sezon maçlarını görmek isteyen bir Amerikan seyircisi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sırada, maçları mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere Premier Lig'le birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Futbol Taraftarları Derneği bu yorumlara sert tepki gösterdi ve Twitter/X'te bir açıklama yayımladı: 

2008'de 39. Maçı yendik ve herhangi bir yeniden canlandırma girişimine tam gaz, iki ayağımız yerden kesik, kramponlarımız dize girecek şekilde saldıracağız.

İspanya LaLiga Başkanı Javier Tebas, İspanya'nın en üst düzey liginde 2025-26 sezonundan itibaren maçların Birleşik Devletler'de oynanabileceğini söylemişti.

Independent Türkçe