'Dünya Kupası'nda konser vermem' diyen Dua Lipa'nın babasının Katarlı yetkililerle yazışmaları ortaya çıktı

Ünlü şarkıcı, insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek Katar'da sahne almayı reddetmişti

Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)
Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)
TT

'Dünya Kupası'nda konser vermem' diyen Dua Lipa'nın babasının Katarlı yetkililerle yazışmaları ortaya çıktı

Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)
Dua Lipa'nın babası Dugakjin Lipa, 53 yaşında (AFP)

Ünlü pop yıldızı Dua Lipa'nın babasının, kızı Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda sahne alsın diye organizasyon yetkilileriyle iki yıldır iletişimde olduğu ortaya çıktı.
Dünya Kupası'nda konser vereceği konuşulan Dua Lipa, bu iddiaları reddetmiş ve insan hakları şartları iyileştirilirse gelecekte Katar'da sahne alabileceğini söylemişti.
Öte yandan ünlü şarkıcının menajerliğini yapan babası Dukagjin Lipa'nın 2020'den beri organizasyon yetkililerine e-posta gönderdiği öğrendildi.
Daily Mail'in elde ettiği mesajlaşmalarda Dukagjin'in Katar'da Dua Lipa'nın sahne alması için görüşme ayarlamaya "hevesli olduğunu" belirttiği görüldü.
Pazarlama ve organizasyon şirketi Republika'nın sahibi Dukagjin'in 9 Mart 2020'de gönderdiği bir e-postada şu ifadeler yer aldı:
"Kızımı, sanatçı Dua Lipa'yı temsilen yazıyorum ve Yüksek Komite'yle 2022 Katar Dünya Kupası'nda sahne alacak isimlere dair planları hakkında görüşmek isterim."
Buna cevap alamadığı anlaşılan Dukagjin, Ocak 2021'de attığı başka bir e-postada şunları söyledi:
"Önceki e-postama devam niteliğinde yazıyorum. Ortaya çıkan ve bizim de yardımcı olabileceğimiz herhangi bir fırsatı görüşmemiz mümkün mü? Kısa süre önce Dua'nın yeni albümündeki parçalarının yanı sıra başka sanatçıların da olduğu, 5 milyon kişinin izlediği bir canlı performans yayımladık. Dünya çapında şimdiye kadar en çok izlenen canlı yayın oldu. "
Organizasyon yetkilileri, Lipa'nın babasına "Dua'nın da böyle bir performansla ilgilendiğini bilmek ve sizden bunları duymak harika" diye cevap verdi.
Geçen yıl nisanda bir adım daha atan Dukagjin'in yetkililere, "Dua Lipa'nın açılış töreninde sahne almasına dair net bir talebim vardı ama yanlış kişiyle konuşmadığımızdan emin olmak için sizinle tekrar temasa geçmek istedim" ifadelerini kullandığı bir e-posta gönderdiği görüldü.
E-postaların ortaya çıkmasından sonra açıklama yapan Dukagjin Lipa, Katarlı yetkililerle iletişime geçtiğini kabul etti ama kızının bunlardan hiçbir şekilde haberdar olmadığını vurguladı.
Dua Lipa, Dünya Kupası başlamadan kısa süre önce açılış töreninde sahne almayacağını duyurmuştu.
Ünlü şarkıcı, "Katar'da sahne alacağıma dair söylentiler var ama bu kesinlikle doğru değil. Konser vermem için hiçbir şekilde görüşme bile yapılmadı" demişti.
Ailesi Kosova Arnavutu olan Dua Lipa, 1995'te Londra'da doğmuştu. Lipa, 2006'de ailesiyle Kosova'ya geri gitmişti fakat müzik kariyerine başlamak istediği için 15 yaşında tekrar Londra'ya taşınmıştı.
Ünlü şarkıcıya geçen hafta ülkenin adını uluslararası alanda duyurmasındaki rolü nedeniyle Tiran'da yapılan bir törenle Arnavutluk vatandaşlığı verildi.
Independent Türkçe, Daily Mail, Mirror, CNNSRMG, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 7,5’lik net kar açıkladı

SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
TT

SRMG, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 7,5’lik net kar açıkladı

SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
SRMG logosu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG), 2023’ün ilk çeyreğinde yıllık yüzde 7,5’lik net kar artışı açıkladı.

SRMG tarafından yapılan açıklamaya göre, 31 Mart’ta sona eren ilk üç ayda zekat ve vergi sonrası şirketin net karı, geçen yılın aynı çeyreğindeki 112,5 milyon riyale kıyasla, 121 milyon riyale ulaştı.

SRMG, “Cari çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre net kardaki artışın nedeni, esas olarak gelirlerdeki yüzde 12,5’lik artışa bağlı olarak brüt kardaki artıştan kaynaklanmaktadır” diye ekledi.

Şirket ayrıca, açıklanan stratejiye paralel olarak, içinde bulunulan çeyreğe ilişkin doğrudan maliyetlerin, özellikle bazı projelerdeki işletme maliyetlerinin bir sonucu olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre arttığını da belirtti.


Facebook'taki arıza, stalker'ları ifşa etti

(Michael Dwyer/AP)
(Michael Dwyer/AP)
TT

Facebook'taki arıza, stalker'ları ifşa etti

(Michael Dwyer/AP)
(Michael Dwyer/AP)

Kullanıcıların, görüntüledikleri her profile arkadaşlık isteği göndermesine yol açan Facebook arızası nedeniyle Meta'nın özür dilemesinin ardından bir dizi kullanıcı utanç içinde istekleri, bazı durumlarda da tüm hesaplarını silmeye koştu.

The Daily Beast'e konuşan bir Meta sözcüsü, "Facebook'ta yanlışlıkla birtakım arkadaşlık istekleri gönderilmesine neden olan yakın zamandaki bir uygulama güncellemesiyle ilgili bir hatayı düzelttik" dedi.

Bunun gerçekleşmesini engelledik ve yol açabileceği her türlü rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplara göre, bu durum pek çok rahatsızlığa yol açtı.

Yani facebook artık birinin profilini görüntüledğinizde otomatik arkadaşlık isteği gönderiyor.... Testi rasgele kişilerle yaptık ve gönderdiğiniz arkadaşlık isteklerini kontrol ettiğimizde orada görünüyorlar... #Facebook

Lucy adlı bir Twitter kullanıcısı, "Ciddi seviyede her şeye burnunu sokma problemine sahip biri olarak Facebook'taki bu otomatik arkadaşlık isteği arızası benim açımdan çok korkutucu ve hoş değil" diye yazdı.

Facebook uygulamasında yapılan güncellemenin ardından önceki cuma günü kullanıcılar, "meraklı" davranışları profillerini görüntüledikleri kişilere ifşa olabileceğinden platformu kullanmanın tehlikeleri hakkında diğer sosyal medya platformlarında uyarılar paylaşmaya başladı.

Daily Mail'ın aktardığına göre bir sosyal medya kullanıcısı bu arızanın "gizlice takip etmenin sonu" anlamına geldiğini yazdı.

Meta artık hatayı düzelttiğine göre, muhtemelen endişelenmeye pek gerek kalmadı. Öte yandan bazıları için iş işten geçmiş olabilir.

Bir başka Twitter kullanıcısı "Facebook güncellemesi berbat!" diye yazdı.

Gizlice takip ettiğimiz hesaba otomatik arkadaşlık isteği gönderiyor, hahaha. Eski sevgilinizi ya da düşmanınızı gizlice takip ettiğinizi ve arkadaşlık isteği bildirimi aldıklarını düşünün.

Arızanın Apple telefon kullananları Android kullanıcılarıyla aynı şekilde etkileyip etkilemediğine dair bazı soru işaretleri olsa da bu aksaklık son yıllarda Snapchat ve TikTok gibi platformlara yönelen genç sosyal medya kullanıcılarının ilgi ve sevgisini korumakta zorlanan bir platform için muhtemelen iyi bir haber değil.


Kadınlar TikTok'ta anlattı: Toplu taşımada tacizden korunmak için kıyafetlerinin üzerine gömlek giyiyorlar

Kıyafetleri üzerinden rahatsız edilen birçok kadın, tacizcilere tepki gösterdi (TikTok / @rae.hersey)
Kıyafetleri üzerinden rahatsız edilen birçok kadın, tacizcilere tepki gösterdi (TikTok / @rae.hersey)
TT

Kadınlar TikTok'ta anlattı: Toplu taşımada tacizden korunmak için kıyafetlerinin üzerine gömlek giyiyorlar

Kıyafetleri üzerinden rahatsız edilen birçok kadın, tacizcilere tepki gösterdi (TikTok / @rae.hersey)
Kıyafetleri üzerinden rahatsız edilen birçok kadın, tacizcilere tepki gösterdi (TikTok / @rae.hersey)

Kadınlar toplu taşıma araçlarını kullanırken aldıkları güvenlik önlemlerini belgeliyor. Bazıları kıyafet seçimleriyle ilgili istenmeyen ilgiden korunmak için ekstra büyük tişörtler, diğer bir deyişle "metro gömlekleri" giydiklerini söylüyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte bu trend, TikTok'ta bir sohbet konusu haline geldi. Trende uyum sağlayan kadınlar kıyafetlerinin üzerine büyük boy gömlekler giyerek metroya binerken kendilerini filme aldı.

@rae.hersey kullanıcı adını kullanan Rae, TikTok'ta çektiği bir videonun altına "Gideceğiniz yere vardığınızda metro gömleğinizi çıkarırsınız" diye yazdı. Videoda Rae, bir kafede montunu çıkarırken kendini videoya çekti. TikToker daha sonra giydiği büyük beyaz düğmeli gömleği çıkararak altındaki kesik detaylı siyah bluzu gözler önüne serdi.

O zamandan beri 600 binden fazla kez izlenen videonun altına şunları yazdı:

Beni beyaz bir düğmeli gömlekle görürseniz, gerçek kombinimin altında olduğunu bilin.

Video izleyiciler arasında büyük yankı uyandırdı ve pek çok kişi bu önlemi, istenmeyen bakışlar konusunda endişelenmek zorunda kalmadan istediklerini giyebilmelerini sağlayan bir yol olarak gördüklerini açıkladı.

Yorumlarda bir kişi "Moda güvenliği katmanı" diye yazarken, bir diğeri bu trendi "üzücü ama gerekli" diye nitelendirdi.

Bir başkası ise "Bu çok üzücü ama tamamen anlıyorum" dedi.

Diğerleri de Uber veya Lyft gibi araç paylaşım platformlarını kullanırken bu trende başvurduklarını açıkladı. Bir kişi "Evet, Uber ve Lyft için eşofman altlarım var" derken, bir başkası "Giydiğim bir Uber gömleğim var" diye belirtti.

Rae'nin videosu bu akıma yönelik tek video değil; TikTok'ta @fionaylin kullanıcı adını kullanan Fiona adlı bir kadın da kadınlara metro gömleklerini yanlarında getirmelerini hatırlatan bir video paylaştı.

Fiona, elbisesinin üzerine giydiği büyük boy blazer ceketi gösterdiği bir videonun üzerine "Artık New York'ta havalar nihayet ısınmaya başladığına göre, bu size kendinizi korumak için sevimli kıyafetinizin üzerine her zaman bir metro gömleği/ceketi giymeniz gerektiğini hatırlatıyor" notunu düştü.

@hanselkai adını kullanan Mya adlı bir kadın da metro gömleklerine ve bu giysilerin "sürüngenlerden korunmak" için nasıl kullanılabileceğine dair bir "kamu spotu" paylaştı.

Mya videonun üzerine "Kamu spotu: Hanımlar, hava ısındığına göre, metro/yol gömleğinizi yanınıza almayı unutmayın. Hem ateşli hem seksi hem de sürüngenlerden uzak kalın!" diye yazdı.

TikTok'ta @ideal.grace kullanıcı adlı Grace de, havalar ısındıkça kadınlara toplu taşıma araçlarında büyük beden gömlek giymelerini hatırlatan bir video paylaştı.

Grace, "New York'ta hava 29 derece, bu yüzden hanımlar metro gömleğinizi getirmeyi unutmayın!" diye yazdığı videoda, büyük boy siyah düğmeli bir gömlekle bir metro platformunda dururken görülüyor.

Kıyafet yumuşatan diye de bilinir. Trende yabancı erkekler sizi rahatsız etmesin diye sevimli kıyafetlerimizin üzerine giydiğimiz büyük boy bir gömlek.

Kullanıcı, iki milyondan fazla kez izlenen videonun altına ise "Dışarıda güvende kalın" diye yazdı.

The Independent'ın haberine göre, videoya gelen yorumlarda birçok izleyici bu akımın var olmasından ve kadınların kendilerini korumak için önlem almak zorunda kalmalarından duydukları üzüntüyü dile getirdi. Bir yorumda, "Otobüs ya da trenle seyahat ederken 'daha basit giyinmek' zorunda olmamız üzücü değil mi? Size yüzde 100 katılıyorum" ifadeleri yer aldı.

Diğerleri ise "metro gömleği" giymenin her zaman istenmeyen ilgiyi engellemediğini ifade ederken, bir izleyici bu akımın "gerçekte öyle olmadığı halde ne giydiğinin önemli olduğu mantığına dayandığını" savundu.

Bu görüşe yanıt olarak Grace şunları söyledi:

Hiç kimse giydiği bir şey yüzünden tacize uğramamalı. Haklısınız, ne giydiğimiz önemli değil, yine de tacize uğrayacağız.

Öte yandan bu, kadınların kendilerini güvende tutma yöntemlerini paylaştıkları ilk olay değil. 

Mary isimli bir kadın da kısa süre önce "biri tarafından eve kadar takip edilenlerin eve vardığında ışıkları açmaması gerektiğini, çünkü o kişinin hangi dairede oturduğunu anlayabileceğini" fark ettiğini söylemişti. Mary, bunu anladıktan sonra, eve döndüğünde dairesinin ışıklarını açmadığını belirtmişti.


Twitter'ın yeni üst yöneticisi Linda Yaccarino oldu

Twitter'ın yeni CEO'su Linda Yaccarino (AFP)
Twitter'ın yeni CEO'su Linda Yaccarino (AFP)
TT

Twitter'ın yeni üst yöneticisi Linda Yaccarino oldu

Twitter'ın yeni CEO'su Linda Yaccarino (AFP)
Twitter'ın yeni CEO'su Linda Yaccarino (AFP)

Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, şirketin yeni üst yöneticisinin (CEO) Linda Yaccarino olduğunu bildirdi.

Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, dün işe aldığını duyurduğu şirketin yeni CEO'sunun ismini açıkladı.

Kendisi ürün tasarımı ve yeni teknolojiye odaklanırken Yaccarino'nun da iş operasyonlarını yürüteceğini belirten Musk, "Bu platformu her şey uygulaması olan 'X'e dönüştürmek için Linda ile çalışmayı dört gözle bekliyorum." ifadesini kullandı.

NBCUniversal, bugün yaptığı açıklamada, Yaccarino'nun küresel reklamcılık şefi görevinden ayrıldığını duyurmuştu.

Yaccarino, Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) Çalışmanın Geleceği Görev Gücü'nün başkanı olarak görev yapıyor.

Twitter için yeni bir CEO'yu işe aldığını dün açıklamıştı

Musk, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Twitter için yeni bir CEO'yu işe aldığını ve yeni CEO'nun yaklaşık 6 hafta içinde görevine başlayacağını açıklamıştı.

Yeni CEO'nun ardından şirketteki görevinin ne olacağına da değinen Musk, kendi rolünün Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknolojiden Sorumlu Başkan (CTO) olacağını, ürün, yazılım ve hizmetleri denetleyeceğini belirtmişti.

Musk'ın paylaşımından yeni CEO'nun kadın olacağı anlaşılırken isim verilmemişti.

İşi üstlenecek kadar "aptal" birini bulur bulmaz CEO'luktan istifa edeceğini söylemişti

Elon Musk, geçen yıl aralıkta, Twitter'daki CEO'luk görevinden istifa edip etmeme konusunda anket başlatmış ve çıkan sonucu kabul edeceğini bildirmişti.

Musk'ın anketinde 17 milyon 500 binden fazla kişi oy kullanmıştı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 57,5'i Musk'ın ayrılması, 42,5'i ise devam etmesi yönünde tercihini ortaya koymuştu.

Musk, şirketin yöneticiliğini üstlenecek kadar "aptal" birini bulur bulmaz Twitter CEO'luğu görevinden istifa edeceğini, sonrasında sadece yazılım ve sunucu ekiplerini yöneteceğini belirtmişti.

Bazı Tesla hissedarları, Twitter'ın Musk için dikkat dağıtıcı bir unsur haline geldiğine inanıyor ve Tesla'daki görevlerine odaklanamadığından endişe duyuyordu.


Şarku'l Avsat’tan entegre dijital platform geliştirme duyurusu

Şarku’l Avsat, güvenilir içeriğini güncellenen platformlarda yeni ürünlerle zenginleştiriyor.
Şarku’l Avsat, güvenilir içeriğini güncellenen platformlarda yeni ürünlerle zenginleştiriyor.
TT

Şarku'l Avsat’tan entegre dijital platform geliştirme duyurusu

Şarku’l Avsat, güvenilir içeriğini güncellenen platformlarda yeni ürünlerle zenginleştiriyor.
Şarku’l Avsat, güvenilir içeriğini güncellenen platformlarda yeni ürünlerle zenginleştiriyor.

Şarku'l Avsat güncellenen platformları ve entegre teknoloji uygulamaları ile okuyucularına yeni ve gelişmiş bir görünümle hizmet etmek ve yeni nesilleri çekmek amacıyla çeşitli platform ve hesaplarının entegre bir dijital gelişim kaydettiğini ve basılı versiyonunun güncellendiğini duyurdu.

Suudi Araştırma ve Medya Grubu (SRMG) bünyesindeki önde gelen medya platformlarından biri, ilk uluslararası Arap gazetesi, 45 yıldır kaliteli ve özel içerik arayanların hedefi olan Şarku'l Avsat gazetesi, karar alıcılar, etkileyiciler, politika ve araştırma merkezleri ile bölgeye ve olaylarına ilgi duyanların ilk medya kaynağı olarak medya liderliğini güçlendirmek için geliştirme sürecini sürdürüyor.

Diğer SRMG platformları ile birlikte Şarku'l Avsat gazetesinin kapsamlı dijital güncellemesi, internet sitesi ve etkileşimli mobil uygulama geliştirilmesini, ayrıca günlük bültenler, podcast kanalları ve güncellenen sosyal medya hesapları ile okuyucuları ve takipçileriyle daha iyi bir iletişim kurmalarını sağlayacak. Bu geliştirmeler, ‘Bloomberg'in Asharq Business’ programı ve diğer SRMG platformları dahil olmak üzere içeriğimizin daha geniş bir kitle tarafından erişilebilir olmasına yardımcı olacak.

Şarku'l Avsat ayrıca, yayın stratejisini güçlendirerek siyaset, kültür, ekonomi, sağlık, bilim ve teknoloji konularını da genişletti.

Köklü tarih

Şarku'l Avsat gazetesi, 1978’de yayın hayatına başladığında dünyanın çeşitli bölgelerindeki Arap okuyucularının gereksinimlerini karşılayan önde gelen bir uluslararası Arap gazetesi olarak kendini kısa süre içinde kabul ettirdi. Londra'daki Fleet Caddesi'nde basıma başladığından beri ayırt edici bir görsel kimlik oluşturan ve izleyicisiyle olan ilişkisinin tarihinin bir parçasını oluşturan ön sayfasının yeşil rengiyle ünlüydü. Gazete ayrıca, son on yılda dünyadaki olayları ve önemli konuları derinlemesine ele alarak varlığını pekiştirdi. Gazete, Arap-İsrail çatışması, Camp David zirvesi ve sonucunda ortaya çıkan anlaşmalar, İran devrimi, Lübnan İç Savaşı, İran-Irak Savaşı, Birinci Körfez Savaşı, 2003 Irak İşgali ve Arap Baharı kaosu gibi önemli olayları aktararak elde ettiği saygın itibarını sağlamlaştırdı. Dünya tarihindeki kritik anlarda birçok önde gelen liderle röportajlar yapan güvenilir bir gazete olarak Şarku'l Avsat, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden önceki dönemde Sovyetler Birliği'nin eski lideri Mihail Gorbaçov ve Irak Savaşı sonrası eski ABD Başkanı George W. Bush gibi birçok önemli kişiyle röportajlar yaptı.

gazete

Tarihi boyunca, gazetenin sorumluluğunu üstlenen, saygın gazetecilerden oluşan editörlerin önderliğinde, Şarku'l Avsat yazarlarıyla birlikte gazetenin konumunu güçlendirmeye katkıda bulundular.

Eşsiz tecrübe

SRMG, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük medya grubu, çoklu platformları aracılığıyla takipçilerine yeni bir deneyim sunacak. İlk kez Şarku'l Avsat gazetesinin içeriği, SRMG'nin geliştirme stratejisi çerçevesinde Şarku’l Ahbar platformlarında mevcut olacak. Bu çabalar, yüksek kaliteli içeriğin erişilebilirliğini genişletmeye ve dünya çapındaki takipçilerin herhangi bir yerden herhangi bir zamanda haberlere kolayca erişebilmesine katkıda bulunacak.

SRMG'nin CEO'su Cumana er-Raşid yeni görünüm hakkında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Şarku'l Avsat, Arap dünyasındaki en iyi gazete. Başka bir gazete, sunduğumuz kaliteli ve derin gazetecilik içeriğine eşit olabilecek içeriğe ulaşamadı. Bu nedenle doğal olarak, gazetenin güçlü okuyucu sadakatini koruması beklenir. Bu güncelleme, Şarku'l Avsat liderliğinin yenilikçilik alanındaki bir başka örneğidir. Burada yeni veriler ve platformlar kullanarak içeriği güçlendiriyor ve geliştiriyoruz. Ayrıca, gazetenin kalitesi ve profesyonel üstünlüğüyle tanındığı şeyleri korumak için yeni nesil gazetecilik becerilerini geliştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda okuyucuların özgün ve özel içeriğimize kolayca erişmelerini sağlıyoruz.”

Diğer yandan Şarku'l Avsat Genel Yayın Yönetmeni Gassan Şerbil de medya dünyasındaki değişimlere ayak uydurmanın önemini vurgulayarak gazeteyi yeni bir formatla piyasaya sürmenin, yüksek kaliteli özel editöryel içeriklerini korumanın ve liderliğini sürdürmenin önemine değindi.

Şerbil şu açıklamada bulundu:

"Dijital dönüşümümüz, içeriğimize farklı yollar ve platformlar aracılığıyla erişmek isteyen yeni bir nesli çektiğimizden emin olmamızı sağlıyor. Uzun deneyimimiz sayesinde, bilgi tüketimindeki değişen trendlerle uyumlu, benzersiz, yenilikçi ve yüksek kaliteli içerikler üretmek için yatırım yapacağız ve dijital önceliği teşvik ederek gazetenin erişimini genişletmeye katkıda bulunacağız."

gazete

Şarku'l Avsat her zaman modern teknolojileri keşfetme, benimseme ve uygulama konusunda öncü oldu. Bu, kullandığı baskı tekniklerinde ve dünya çapındaki basım merkezlerine sayfaların iletiminde kullandığı uydu iletişim teknolojilerinde açıkça görüldü. Ayrıca internetin ortaya çıkmasıyla Arap dünyasındaki ilk gazetelerden biri olarak internette yer aldı. Şarku'l Avsat, yeni görünümü ile medya sektöründeki sürekli değişime ayak uydurduğunu ve okuyucularının beklentilerine uygun içerik sunmaya öncelik verdiğini kanıtlıyor ve yeni takipçi kesimlerine ulaşıyor.


100 milyon dolarlık dava: Ed Sheeran suçlu bulunursa müziği bırakacak

Ed Sheeran, Thinking Out Loud'u büyükannesi Anne Mary'ye ithaf etmişti (AP)
Ed Sheeran, Thinking Out Loud'u büyükannesi Anne Mary'ye ithaf etmişti (AP)
TT

100 milyon dolarlık dava: Ed Sheeran suçlu bulunursa müziği bırakacak

Ed Sheeran, Thinking Out Loud'u büyükannesi Anne Mary'ye ithaf etmişti (AP)
Ed Sheeran, Thinking Out Loud'u büyükannesi Anne Mary'ye ithaf etmişti (AP)

Müzisyen Ed Sheeran, Marvin Gaye'in hit şarkısı Let's Get it On'dan intihal yapmak suçlamasıyla bugün mahkemeye çıktı. Sheeran, kendisine açılan 100 milyon dolarlık  tazminat davasını "aşağılayıcı" olarak nitelendirdi. 32 yaşındaki Britanyalı şarkıcı, Thinking Out Loud'u Marvin Gaye ve Ed Townsend'in birlikte yazdığı 1973 tarihli hit Let's Get it On'dan intihal ettiğini hararetli bir şekilde reddetti. 
Bugün Manhattan'da görülen duruşmada Sheeran, jüri tarafından suçlu bulunursa müziği bırakacağını da ileri sürdü. 2017'de yayımlanan şarkısı Shape of You'yla dünyaca üne kavuşan Sheeran, "Tüm hayatımı sanatçı ve söz yazarı olmaya adamışken birinin bunu alçaltmasını gerçekten küçük düşürücü buluyorum" diye ekledi.
Sheeran, parçalar arasında "çarpıcı benzerlikler" olduğunu öne süren Townsend'in varisleri tarafından dava ediliyor. Tazminat olaraksa 100 milyon dolarlık devasa bir meblağ isteniyor.
İki şarkı arasında pürüzsüz geçiş
Geçen hafta Manhattan federal mahkemesinde Townsend'in varislerinin avukatları, Sheeran'ın bir canlı performans sırasında Thinking Out Loud ve Let's Get it On arasında pürüzsüz bir geçiş yaptığı anların görüntülerini izletmişti. Avukatlar, bunun Sheeran'ın şarkıyı kopyaladığını itiraf etmekten farksız olduğunu ileri sürdü.
Ancak bugün mahkemede Sheeran, hem kendisinin hem de diğer sanatçıların sık sık "mash up" (iki şarkıyı birleştirip tek bir müzik parçası yaratmak) yaptıklarını ve başka konserlerde de Thinking Out Loud ile Van Morrison'ın Crazy in Love ve Dolly Parton'ın I Will Always Love You adlı şarkılarını birleştirdiğini söyledi.

"Birçok konserde şarkıları birleştiriyorum. Pek çok şarkının benzer akorları var. Let It Be'den No Woman No Cry'a geçebilir ve sonra yine geri dönebilirsiniz."

"Ve açıkçası, beni suçladığınız şeyi yapmış olsaydım, sahnede 20 bin kişinin önünde bunu itiraf etmek tam bir aptallık olurdu" diye ekledi.
Sheeran, ayrıca hit şarkısında aslında İrlandalı müzisyen Van Morrison'dan ilham aldığını da belirtti.
Şarkıcı, Morrison'ın Tupelo Honey ve Crazy Love parçalarının yorumunun bir parçası olarak Let's Get it On'dan çalmakla suçlandığı dört akor dizisini tıngırdattı.
Yine Pazartesi günü kürsüye çıkan bir müzik uzmanı, Ed Sheeran ve şarkıyı birlikte yazdığı Amy Wadge'in "Thinking Out Loud"u bestelerken Let's Get It On'u kopyaladıklarına dair "müzikolojik kanıt" görmediğini ifade etti.
Uzman Lawrence Ferrara kürsüde "Thinking Out Loud'un yazarları Let's Get It On'u kopyalamadı" dedi.
Ferrara, akor dizisinin Let's Get It On'dan önce "ortak kullanımda" olduğunu ve armonik ritmin "olağanüstü" olduğunu söyledi. Söz konusu melodilerin "dramatik olarak farklı" olduğunu ve yalnızca "parça parça benzerlikler" taşıdığını da sözlerine ekledi. 
Ferrara'nın ifadesine yarın devam etmesi bekleniyor.

Independent Türkçe, Daily Mail, CNN 


Minecraft'ta bir ilk: Siyasi mitinge 12 bin kişi katıldı

Minecraft'taki etkinlikte, katılımcılar 75 yaşında hayatını kaybeden Jirinovski'nin büstünün önünde toplandı (Telegram / Aleksandr Dupin)
Minecraft'taki etkinlikte, katılımcılar 75 yaşında hayatını kaybeden Jirinovski'nin büstünün önünde toplandı (Telegram / Aleksandr Dupin)
TT

Minecraft'ta bir ilk: Siyasi mitinge 12 bin kişi katıldı

Minecraft'taki etkinlikte, katılımcılar 75 yaşında hayatını kaybeden Jirinovski'nin büstünün önünde toplandı (Telegram / Aleksandr Dupin)
Minecraft'taki etkinlikte, katılımcılar 75 yaşında hayatını kaybeden Jirinovski'nin büstünün önünde toplandı (Telegram / Aleksandr Dupin)

Popüler bilgisayar oyunu Minecraft'ta "ilk kez" siyasi bir gösteri düzenlendi.
Radikal sağcı Rusya Liberal Demokrat Parti'nin (RLDP) düzenlediği 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına 12 binden fazla kişi katıldı.
Partinin basın sözcüsü Aleksandr Dupin, Telegram hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  
"LDPR'nin dijital mitingi bugün ülkede düzenlenen en büyük gösteri haline geldi. Dünyanın dört bir yanından 12 binden fazla destekçi etkinliğe katıldı!"
Dijital mitingde, katılımcılar partinin kurucusu olan ve 6 Nisan'da yaşamını kaybeden Vladimir Jirinovski için tasarlanan büstün önünde buluştu. 
Yaklaşık 200 metrelik büst, Jirinovski'nin doğum gününde 25 Nisan'da inşa edilmişti.
Gençlerin etkinliğe büyük ilgi gösterdiğini fakat bant genişliği sorunları nedeniyle sunucuya giremediklerini belirten Dupin, "Jirinovski'ye duyulan sevgi, platformun kaldıramayacağı kadar büyüktü" diye yazdı.
Partinin başkent Moskova'da düzenlediği etkinlikteyse 500 kişi yer aldı.
Rus devletine ait Russia Today'in sitesindeki haberde, etkinliğin Minecraft dünyasında bir ilk olduğu yazılırken, sunucunun bir süre sonra yoğunluktan ötürü çöktüğü de bildirildi. 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimlerden Jirinovski, 27 Aralık 2021'de yaptığı konuşmayla da tartışma yaratmıştı. 
Eski RLDP lideri, konuşmasında "22 Şubat'ta yeni politikamızın gücünü hissedeceksiniz. 2022'nin barışçıl bir yıl olmasını istiyorum. Fakat ben gerçeği seviyorum ve 70 yıldır da gerçeği söylüyorum. Barışçıl bir yıl değil, Rusya'nın yeniden büyük olduğu bir yıl olacak" demişti.
Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle Ukrayna savaşını başlatmasının ardından, Jirinovski'nin savaşı "tahmin ettiği" yorumları yapılmıştı.

Independent Türkçe, RT, Meduza, Business Insider


SGRM, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin Suudi Arabistan’daki resmi temsilcisi oldu

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) yerel yaratıcı yetenekleri desteklemeyi amaçlamakta (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) yerel yaratıcı yetenekleri desteklemeyi amaçlamakta (Şarku’l Avsat)
TT

SGRM, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin Suudi Arabistan’daki resmi temsilcisi oldu

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) yerel yaratıcı yetenekleri desteklemeyi amaçlamakta (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) yerel yaratıcı yetenekleri desteklemeyi amaçlamakta (Şarku’l Avsat)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük entegre medya grubu olan Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) dün (Pazartesi) Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali ile ortaklık imzaladı. SRGM, Cannes Lions’un Suudi Arabistan’daki resmi temsilcisi oldu.
Anlaşmaya göre SRMG, Suudi Arabistan’dan ve diğer ülkelerden gelen kuruluşlarla birlikte, dünya çapında Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nin ev sahipliği yaptığı prestijli Lions Gençlik Mücadelesine katılan ilk kuruluş olacak. Her ülkeden kazananların önümüzdeki Haziran ayında Cannes’a davet edileceği 450’den fazla içerik oluşturucu yer alacak.
Ortaklık, genç ve gelişmekte olan Suudi yaratıcı yeteneklerinin bu önemli etkinlik sırasında yeteneklerini sergilemeleri için küresel bir platform sağlayacak. Cannes’a katılmaya hak kazananlar, küresel medya ve reklam endüstrisinin en parlak zihinlerinden bazılarıyla iletişim kurma, önde gelen küresel yaratıcı yöneticilerden ilham verici oturumlara ve atölyelere katılma fırsatına sahip olacak.
Yarışmaya 30 yaşın altında Suudi Arabistan’da pazarlama ve reklamcılık alanında çalışan grafik tasarımcılardan katılmak isteyenler 10 Mayıs’tan önce (www.srmg.com/young-lions) üzerinden kayıt yaptırmalı. Bölgenin önde gelen pazarlama ve reklam ajanslarının müdürlerinden oluşan bir jüri kazananları seçecek. 11 Mayıs’ta ön kayıt yaptıranların, performanslarını sunmaları için onlara 48 saatlik süre verilecek.
Anlaşma, bu yıl festivale ve akademiye katılmaları için yerel üniversitelerle işbirliğini içeriyor. Sertifika programı, 30 yaşın altındaki çeşitli medya alanlarından genç uzmanlara, üst düzey yöneticiler, yaratıcı bölüm başkanları, sanatçılar ve yaratıcı yıldızlarla etkileşim fırsatı sunacak.
Ortaklık ayrıca, Suudi Arabistan’da festivalin standartlarını karşılayan bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmayı, Suudi gençler için diyalog oturumları, çalıştaylar ve küresel olarak etkili medya liderlerinin eğitim programları dahil olmak üzere daha fazla eğitim fırsatı yaratmayı da içeriyor.
SRMG CEO’su Cumana er-Raşid şunları söyledi:
“Genç bölgesel medya yeteneklerini güçlendirmek, gelecek nesillere medya ve reklamcılık alanında başarılı bir kariyer inşa etmek için ihtiyaç duydukları araçları, eğitimi, desteği ve her şeyi vermek temel önceliklerimizden biri. Grupta, gençlerin bu alanda yaratıcı ve yenilikçi olmalarını sağlayarak bölgedeki medya endüstrisini geliştirmeye kararlıyız. Suudi Arabistan ve tüm bölgedeki yaratıcılık alanını iyileştiren ve yükselen yıldızlara uluslararası bir platform sunarak, misyonumuzu ilerletmemize yardımcı olan Cannes Lions ile ortaklığımızdan gurur duyuyoruz”
Cannes Lions CEO’su Simon Cook şunları ise söyledi:
 “Cannes Lions, 70 yılı aşkın bir süredir küresel yaratıcı topluluk için en önemli platformlardan biri. Şimdi bu topluluğa SRGM’nin önde gelen çoklu platformları aracılığıyla sahip olduğu benzersiz deneyimi sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Suudi Arabistan’ın çok sayıda medyası ve yaratıcı yeteneği var. Haziran ayında fikirlerini ve enerjilerini paylaşmaları için bölgeden daha fazla genci çekmeyi dört gözle bekliyoruz.”
SRMG ile Cannes Lions arasındaki ortaklık, grubun yerel yetenekleri yetiştirme ve destekleme stratejisinin bir parçası olarak festivale geçen yıl başarılı bir şekilde katılmasının ardından geldi.
SRGM’nin Croisette bölgesinde SRMG Beach adını taşıyan bir alan ayıracağı 2023 Cannes Lions Festivali’nde daha büyük bir programla geri dönmesi dikkat çekici. 19-23 Haziran tarihleri arasında SRGM, bölgedeki medya, iş dünyası ve eğlence alanındaki en önemli yaratıcı figürlerin katıldığı bir dizi oturum, diyalog, panel ve çalıştaya ev sahipliği yapacak.


Gwyneth Paltrow, Chris Martin'den boşanırken kullandığı "bilinçli ayrılık" ifadesinden "epey gurur duyuyor"

Paltrow, ünlü bir ailenin çocuğu olarak kendini kanıtlamanın çok daha zor olduğunu söyledi (AP)
Paltrow, ünlü bir ailenin çocuğu olarak kendini kanıtlamanın çok daha zor olduğunu söyledi (AP)
TT

Gwyneth Paltrow, Chris Martin'den boşanırken kullandığı "bilinçli ayrılık" ifadesinden "epey gurur duyuyor"

Paltrow, ünlü bir ailenin çocuğu olarak kendini kanıtlamanın çok daha zor olduğunu söyledi (AP)
Paltrow, ünlü bir ailenin çocuğu olarak kendini kanıtlamanın çok daha zor olduğunu söyledi (AP)

Gwyneth Paltrow, "bilinçli ayrılık" ifadesini kullanmasının boşanmalarla ilgili "kültürel değişimde" nasıl bir rol oynadığını değerlendirdi.
Paltrow, Coldplay'in solisti Chris Martin'den boşanmasını kendi sağlıklı yaşam sitesi Goop'taki 2014 tarihli, Conscious Uncoupling (Bilinçli Ayrılık) başlıklı blog yazısında detaylandırmıştı.
28 Nisan Cuma günü Instagram'da hayranlarıyla yaptığı soru-cevap etkinliğinde Paltrow, "bu ifadeyi kesinlikle kendisinin icat etmediğini" ama Martin'le birlikte "bazı boşanmaları belki biraz daha kolay ve mutlu hale getirebilmekten" gurur duyduğunu söyledi.
Martin ve Paltrow o dönem yaptıkları açıklamada şöyle demişti:
İlişkimizi her zaman mahrem şekilde yürüttük ve bilinçli bir şekilde ayrılırken ve birlikte ebeveynlik yaparken de aynı şekilde devam edebileceğimizi umuyoruz.
Kendi Instagram Hikayeleri'nde "bilinçli ayrılık" hakkındaki soruya yanıt veren Paltrow, "Birinin sokakta yanıma gelip 'Bu kavramı tanıttığın için teşekkür ederim çünkü eski sevgilimle iyi arkadaş oldum' demesi beni epey gururlandırıyor" dedi.

"Bu kültürel değişimde küçük de olsa bir rol oynayabildiğimiz için çok mutluyum."

Paltrow ve Martin, ilk kez Katherine Woodward Thomas'ın ortaya attığı bu ifadeyi kullandığında kavram, internette çok konuşulmuş ve alay konusu olmuştu.
Geçen yıl Paltrow'un 50. doğum gününde British Vogue'da yayımlanan bir yazıda oyuncu, bu terimi ilk duyduğunda kulağa "biraz kendini beğenmiş, acı verici derecede ilerici ve hazmetmesi zor" geldiğini itiraf etmişti.
Gwyneth Paltrow
Gwyneth Paltrow, 28 Nisan Cuma günü Instagram'da düzenlediği soru-cevap etkinliğinde hayranlarının sorularını yanıtladı (Instagram/gwynethpaltrow)​​​​​
Paltrow "İfadeden çok, verdiği duygu beni cezbetmişti. Ayrılabileceğimiz ve her şeyi kaybetmeyeceğimiz bir dünya mı vardı? Çift olmasak da aile olabilir miydik? Denemeye karar verdik" diye yazmıştı.
The Independent'ın haberine göre, 2019'da Dax Shepard'ın Armchair Expert podcast'inde verdiği röportajda Akademi Ödüllü oyuncu, Martin ve kendisinin yaptıkları açıklamada bu ifadeyi kullanmaya karar verme nedenlerini anlatmıştı.
Oyuncu şöyle demişti:
"Bu çok güzel bir konsept. Olabilecek en kötü sonuç olan boşanmanın eşiğindesiniz. Benim ebeveynlerim, babamın ölümüne kadar evliydi. En iyi arkadaşlarım, onların hepsinin ebeveynleri evliydi. Hepsi üniversitede ya da lisede tanıştıkları kişilerle evlenmişti ve hâlâ evliler. Yani ben boşanmaların pek de çok olduğu bir dünyadan gelmedim."
Paltrow, eski çiftin "bilinçli ayrılık" terimini kullanarak boşanmanın acısını ve öfkesini "atlatabildiğini" ve bunun yerine çocukları Apple ve Moses'a odaklanabildiğini de sözlerine eklemişti.


Yaşlıların sosyal medyaya ilgisi artıyor: ‘Artık sadece ilaca ve sessizliğe ihtiyaç duymuyorlar’

Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)
Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)
TT

Yaşlıların sosyal medyaya ilgisi artıyor: ‘Artık sadece ilaca ve sessizliğe ihtiyaç duymuyorlar’

Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)
Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, yaşlı insanlar bir sosyal platformda önceki düşünceleri ortadan kaldıran komik videolar yayınlıyor.
TikTok’ta Dolly Broadway adını kullanan 89 yaşındaki Dolores, 2,4 milyon takipçisine komik videolar paylaşarak hayatının en güzel günlerini yaşıyor.
Hiçbir şey, ABBA grubunun şarkılarıyla dans eden bu yaşlı kadını durduramıyor.
Sosyolog ve yaşlanma uzmanı Serge Guerin, “Bugünün yaşının artık eskisi ile hiçbir ilgisi yok. Yaşlılar artık sadece ilaca ve sessizliğe ihtiyaç duyan insanlar değil, aynı zamanda ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Sosyal medyayı çok iyi kullanıyorlar” dedi.
Amerikan Pew Araştırma Enstitüsü’ne göre, sosyal platformlarda yaşlı Amerikalı (65 yaş üstü) kullanıcılarının oranı 2010’da yalnızca yüzde 10 iken, 2021’de yüzde 45 oldu.
Avrupa’dan Atlantik’e kadar geriatrik etkileyicilerin artan sayısı bunu doğruluyor.
Bunlar arasında 1,3 milyon takipçisi olan fitness tutkunu 83 yaşındaki Alman Eriko Rishko, komik videolar yayınlayan Fransız Studio Danielle ve yaşlanmayla başa çıkan 72 yaşındaki güzellik uzmanı Nicole Tonnelle Outubeuse yer alıyor.
Danielle, YouTube ve Instagram uygulamalarında oldukça aktif. Altı ay önce TikTok dünyasına da giren Danielle için pek çok kişi ‘bu yaşlı kadının bu uygulamada ne işi var’ sorusunu yöneltti. Çünkü ABD’nin aksine Fransa’da sosyal medya kullanan yaşlıların sayısı oldukça düşük.
Bugün yaklaşık 140 bin takipçisi olan Nicole, kendi yaşıtlarına makyaj derslerinden giyinmeye kadar çeşitli konularda ipuçları veriyor. Bu aktivite aynı zamanda birkaç ücretli ortaklık sayesinde maddi kazanç elde etmesini sağlıyor. Ayrıca yaşlıların sosyal medyada bulunma hakkı konusunu da vurguluyor.