Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusların Ukrayna’daki savaşa verdiği destek önemli ölçüde azaldı

İngiltere: Rusların Ukrayna’daki savaşa verdiği destek önemli ölçüde azaldı

Pazar, 4 Aralık, 2022 - 17:30
İki Ukraynalı Kiev yakınlarında yıkılan bir binanın önünde fotoğraf çekiyor (EPA)

İngiltere Savunma Bakanlığı son istihbarat değerlendirmesinde, Rusya’da yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre Rus vatandaşlarının Ukrayna’daki savaşa verdiği desteğin önemli ölçüde azaldığını bildirdi.

Söz konusu değerlendirmede, “Rusya’nın önümüzdeki birkaç ay içinde büyük savaş başarıları elde etmesi pek mümkün olmadığı için, halk arasında savaşa zımni bir onay vermek bile Kremlin için giderek zorlaşacak” denildi.

Savunma Bakanlığı, bağımsız bir Rus medyası tarafından elde edilen, Kremlin’i korumakla ve üst düzey hükümet yetkililerine güvenlik sağlamakla görevli Rusya Federal Koruma Servisi tarafından yakın zamanda yürütülen bir gizli görüş anketine atıfta bulundu.

Bakanlığa göre, ankete katılan Rusların yüzde 55’i Ukrayna ile barış görüşmelerini desteklerken, sadece yüzde 25’i savaşın devam etmesini istiyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı, savaşın başlangıcında Rusların yaklaşık yüzde 80’inin Kremlin’in ‘özel askeri operasyon’ dediği şeyi desteklediğine vurgu yaptı.

ABD istihbaratı Ukrayna’daki çatışmalarda yavaşlama bekliyor

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Ukrayna’daki savaşın önümüzdeki birkaç ay içinde yavaşlamaya devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Haines, elektrik şebekesine ve diğer önemli altyapıya yönelik saldırılara rağmen, Ukrayna’nın karşılık verme isteğinin azaldığına dair hiçbir işaret görmediklerini de ekledi.

Kaliforniya’da düzenlenen Reagan Ulusal Savunma Forumu’nda konuşan Haines, “Şimdiden bir tür daha düşük tempolu çatışma görüyoruz ve muhtemelen önümüzdeki aylarda da bunu göreceğimizi umuyoruz” dedi.

Ukrayna ve Rus ordularının kış sonrası karşı saldırılara hazırlanmak için yeniden teçhizat ve ikmal yapmak istediklerini söyleyen Haines, “Aslında Rusların bunu yapmaya gerçekten hazır olup olmayacağı konusunda oldukça şüphemiz var. O zaman diliminde Ukraynalılar için daha iyimser düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ABD İstihbarat Direktörü ayrıca, İran’ın Rusya’ya silahlı insansız hava aracı (SİHA) sağladığını ve Moskova’nın Tahran’dan ‘yetenekleri açısından çok endişe verici’ olacak başka türden hassas mühimmat aradığını da sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya