Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'daki protestolarda tutukluların yüzde 10'unu kadınlar oluşturuyor

İran'daki protestolarda tutukluların yüzde 10'unu kadınlar oluşturuyor

Çarşamba, 7 Aralık, 2022 - 10:00
Ekim ayı başlarında Tahran'da Mahsa Amini'nin öldürülmesini protesto eden İranlı bir kadın (AP)

İran rejimi yaptığı açıklamada, Mahsa Amini'nin geçtiğimiz Eylül ayında ‘ahlak polisi’ tarafından tutuklanıp ardından öldürülmesinden bu yana ülkede devam eden protestolarda tutuklananların yüzde 10'unu kadınların oluşturduğunu belirtti. Önde gelen bir din adamı, başörtüsü nedeniyle kadın mahkumlara yönelik cinsel saldırıları doğrularken, Yargı Erki Sözcüsü 1.200 kişinin serbest bırakılacağını duyurdu. Bu karar, çoğu İran şehrinin pazartesi günü başlayan ve bugüne kadar devam eden açlık grevlerine devam ettiği sırada geldi.

Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ensiye Hazali, Mehr Haber Ajansı’na dün (salı) yaptığı açıklamada, “Bazı yabancı medya kuruluşları, son isyanların kurbanları olarak kadınların isimlerinden bahsediyor, ancak mevcut kanıtlar açıkça ölüm nedenlerini gösteriyor. Kuruluşlar, yalnızca kadınların varlığından bahsetseler de gözaltındakilerin yüzde 90'ının erkek ve sadece yüzde 10'unun kadın olduğunu söylemek gerekiyor” dedi. İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney'in “ahlak polisi sadece bir bahaneydi ve böyle bir sorun olmasaydı da isyan çıkarmak için başka bahaneler uyduracaklardı” sözlerini tekrarlayan Hazali, “Batılılar, kadınlar adına diktatörlük uyguluyorlar ve kadınların taleplerini dile getirmesine izin vermiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Çeşitli alanlarda ilerlememizi görmeye dayanamıyorlar” diyen Hazali, kadınların karar alma süreçlerindeki rolüne dikkat çekerek şunları söyledi, “On üçüncü hükümette, devlette karar alma süreçlerinde rol oynamaları için yüksek kurullara birçok kadın atandı. Aslında hiçbir ülke kıyafet giyme konusunda mutlak özgürlüğe sahip değil, her ülkenin tanımlanmış bir dizi kısıtlaması mevcut.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan İran'ın Zahidan kentinin cuma imamı Sünni din adamı Abdulhamid İsmailzehi konuşmasında, “Kadın tutuklulara yönelik aşağılama, baskı ve zorlama amacıyla cinsel saldırı haberleri geliyor. İtiraflar medyaya yansıdı ve bazı tutukluların ifadeleri de bunu doğruluyor. Şayet bu kanıtlanırsa, bu suçların failleri kesinlikle yeryüzündeki en büyük bozgunculardır.” ifadelerini kullandı.

Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, İran'daki son ‘kargaşa eylemlerinde’ yaklaşık 1.200 tutuklunun serbest bırakıldığını duyurdu. Ayrıca, milli takımın 2022 Katar Dünya Kupası'ndaki maçlarından birini kazanması ve halkın bu zaferden duyduğu sevincin ardından Baş Yargıç tarafından tutukluların, özellikle de son olaylarda gözaltına alınanların serbest bırakılması emrine atıfta bulunan Setayeşi, “Yargının vizyonu, toplum üyeleri arasında bir sükûnet, rahatlık ve dostluk ortamı yaratmaktır. Baş Yargıç, bu tahliyelerin isyancıların eylemlerine göz yummak anlamına gelmediğini ve dosyalarının inceleme aşamasında olduğunu belirtti.” ifadelerini kullandı.

Setayeşi, “Kamuoyu nezdinde dolaşan yalan ve söylentilere karşı hukuki tedbirler alındığını” vurgulayarak, “İddiaları kim ileri sürerse ispatla yükümlüdür. Toplum düzenini bozanlara yargı asla müsamaha göstermeyecektir.” dedi.

İran Güvenlik Konseyi’nin raporuna göre son olaylarda 200 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıklayan Setayeşi, son dönemde çocuk mahkemelerinin hızlı, doğru ve gerekli ciddiyetle kurulduğunu, halen devam ettiğini ve gerekli bilgilerin zaman içinde duyurulacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya