Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya’da, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütleri listesine dahil etme talepleri arttı

Almanya’da, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütleri listesine dahil etme talepleri arttı

Çarşamba, 4 Ocak, 2023 - 14:00
Tahran’daki bir askeri geçit sırasında DMO üyeleri (Arşiv-Reuters)

İngiliz hükümetinin, İran Devrim Muhafızları’nın (DMO) terör listesine alınması yönündeki taleplerinin ardından Almanya'da bazı milletvekillerinin aynı yöndeki taleplerini arttırdı.

Alman Hür Demokrat Partisi (FDP) milletvekili Renato Alt dün  yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızları'nın bir an önce terör örgütleri listesine alınması gerektiğini söyledi. Alt Twitter hesabından, İngiltere’nin de İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü listesine alma niyetine değindi. Vekil Alt, “Almanya insan hakları için daha açık ve hızlı bir şekilde ayağa kalkmalı. İran Devrim Muhafızları Birliği derhal kara listeye alınmalı” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak sınıflandırılırsa, üye olmak, toplantılarına katılmak ve halka açık yerlerde amblemini asmak ceza gerektiren bir suç unsuru haline getirir.

Bu kapsamda Berlin'de bir grup siyasi aktivist, Alman Federal Parlamentosu önünde oturma eylemi düzenleyerek Alman makamlarından İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmesini talep etti. Alman Parlamentosu'ndaki "Sosyal Demokrat Parti" temsilcisi, İran takımlarının uluslararası maçlardan çıkarılmasını talep etti.

Geçtiğimiz Kasım ayında Alman Yeşiller Partisi başkanı, Avrupa Birliği'ni (AB) İran Devrim Muhafızlarını aşırılık yanlısı örgütler listesine eklemeye çağırdı.

Almanya, Devrim Muhafızlarını terör listesine almak için Brüksel ile birlikte çalıştığını doğrulayarak, İran makamlarının protestoculara yönelik şiddetini kınamıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock 31 Ekim’de, Almanya ve Avrupa Birliği'nin İran Devrim Muhafızlarını terör örgütleri listesine eklemeye çalıştıklarını söyledi.

Önceki gün İngiliz medyası, Rishi Sunak hükümetinin İran Devrim Muhafızlarını terör örgütleri listesine dahil etmeyi planladığını bildirdi.

DMO, geçen hafta Mahsa Amini'nin öldürülmesinin ardından ülkeyi sarsan hükümet karşıtı protestolar paralelinde İngiltere ile bağlantılı 7 kişiyi gözaltına aldı.

BBC, Birleşik Krallık’ın DMO’nun terör örgütleri listesine resmen dahil etmeye hazırlandığını ileri sürdü. Raporda, haftalar içinde duyurulacak bu adıma Güvenlik Bakanı Tom Tugendhat ve İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın da destek verdiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya