Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa şehirleri karanlığa bürünüyor

Fransa şehirleri karanlığa bürünüyor

Perşembe, 5 Ocak, 2023 - 08:45
Bordeaux da elektrik enerjisi kullanımında kısıtlamaya giden şehirler arasında. (Sud West)

Fransa’da yeni yıl kutlamaları biter bitmez bazı büyük şehirler elektrik tasarrufu yapmak ve iklim değişikliğine neden olan faktörleri azaltmak amacıyla, şehir sakinlerinin karşı çıkmalarına rağmen geceleri sokaklarını karartmaya başladı. Bu şehirler arasında Lyon, Bordeaux ve Strazburg da yer alıyor. Normalde sokak lambalarının kış mevsiminde akşam altıdan sabah beşe kadar yakılıyordu. Ancak şu an uygulanan karartmanın önemli binaları, yapıları ve heykelleri de kapsaması tepkiye neden oldu.

Geceleri sokakları karartma fikri, aylar önce Ukrayna'daki savaş nedeniyle enerji krizinin artmasıyla ortaya çıktı. Bununla birlikte, vatandaşların büyük bir çoğunluğu, eskisine nispeten daha yüksek elektrik ve gaz fiyatları sebebiyle lamba ve ev aletlerinin kullanımını azaltmaya başlasa da karartma fikri genel düzeyde karşılık bulmadı.

Kesinti saatleri belediyelerin aldığı kararlara göre belirlendi. Akşam dokuzdan sabaha kadar elektriği kesenler olduğu gibi elektriği kesmeyi gece yarısı başlatanlar da var. Örneğin ülkenin güneybatısındaki Bordeaux'da bölgenin yüzde 57'si artık geceleri karanlığa gömülmüş durumda. Bu girişim, belediye bütçesine yılda 880 bin euro katkı sağlıyor.

Tasarrufun artması, Metz, Clermont-Ferrand, Nîmes ve Besançon gibi küçük şehirleri de sokakları karartmaya teşvik etti. Bu fikri ilk destekleyen Rouen şehri oldu. Şehir merkezi ve hapishaneyi çevreleyen bölge hariç, 2021'in sonlarından bu yana elektrik kesintisi uygulanıyor. ‘Uygar Fransa Derneği Sözcüsü, Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada ‘şehirlerin yüzde 80'inin aydınlatma sistemine yönelik adımlara hız vermeyi planladığını’ söyledi.

Elektrik faturalarındaki tasarruf sadece şehirlerin değil, birçok küçük köy ve kasaba yönetimlerinin de ilgisini çekti. Paris yakınlarında, nüfusu 2 bin 700'i geçmeyen Menley de gece saat 11’den itibaren sokak ışıklarını söndürmeye başladı. Ancak karar, geceleri sokaklarda dolaşırken kendilerini güvende hissetmeyen vatandaşların tepkisine neden oluyor.  İki ay önce, sokak karartmalarının deneysel olarak uygulandığı, ülkenin doğusundaki Chambéry kasabasında çukurları göremedikleri için tökezleyen ve düşen yaya sayısının arttığı kaydedildi. Gece yürüyenler ve yayalar tehlikelerden korunmak için el feneri kullanmaya veya telefonlarının ışıklarını açmaya başladılar. Araç sahipleri de kasaba girişlerine ve okulların yakınlarına yerleştirilen ve sürücüleri yavaşlamaya zorlayan tümseklerin karanlıkta görünmemesinden şikayetçi. İtirazlara rağmen yolların karanlık olması nedeniyle sürücülerin daha dikkatli araç kullanması trafik kazalarının azalmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya