Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa'dan İran'a: Bizi eleştirmeden önce ülkede olanlarla ilgilenin

Fransa'dan İran'a: Bizi eleştirmeden önce ülkede olanlarla ilgilenin

Perşembe, 5 Ocak, 2023 - 14:30
Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna (AP)

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna bugün (Perşembe) Tahran'ın, Fransız dergisi Charlie Hebdo'da yayınlanan bir karikatür nedeniyle Paris büyükelçisini çağırmasının ardından İran'ın Fransa'yı eleştirmeden önce ülke içinde olup bitenlerle ilgilenmesi gerektiğini vurguladı.

Fransa ile İran arasındaki ilişkiler, Fransa'nın dahil olduğu nükleer müzakereleri yeniden canlandırma çabalarının durması ve Tahran'ın yedi Fransız uyruklu kişiyi tutuklaması nedeniyle son aylarda kötüleşti. 

Charlie Hebdo dergisi bu hafta İranlı genç Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından tutuklanmasının ardından Eylül ayında hayatını kaybetmesinin ardından hükümet karşıtı protestolara destek verdiğine dikkati çekerek İran dini lideri Ali Hamaney'in bir karikatürünü yayınladı.

Colonna yaptığı açıklamada, "İran, vatandaşlarına şiddet uygulayarak, Fransızları tutuklayarak kötü politikalar izliyor. İran'da olandan farklı olarak Fransa'da basın özgürlüğünün olduğunu ve bunun (özgürlüğün) bağımsız bir yargı çerçevesinde bir yargıç tarafından denetlendiğini hatırlayalım ki bu İran'ın hiç şüphesiz yapmadığı bir şeydir" dedi.

Charlie Hebdo tarafından yayınlanan karikatürler İran'da sert bir tepkiye yol açtı. İran Dışişleri Bakanı Emir Hüseyin Abdullahiyan, 'düşmanca ve utanç verici' olarak nitelendirdiği hareketin Tahran'dan sert bir tepki ile karşışlaşacağı konusunda uyardı ve "Fransız hükümeti çok ileri gidiyor" açıklamasında bulundu.

1979'dan beri en kötü kriziyle karşı karşıya olan İran'ın yönetici din adamları, 'yabancı düşmanlarını' ülkede istikrarı bozmayı amaçlayan hükümet karşıtı kitlesel protestoların arkasında olmakla suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya