Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore ABD-Japonya zirvesi öncesi Tokyo’yu tehdit etti

Kuzey Kore ABD-Japonya zirvesi öncesi Tokyo’yu tehdit etti

Perşembe, 5 Ocak, 2023 - 11:45
Kişida’nın dünkü basın toplantısından bir fotoğraf (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, 13 Ocak’ta Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida’yı Beyaz Saray’da kabul edecek. Hint- Pasifik bölgesini güvenli, özgür ve açık bir bölge olarak koruma ihtiyacının yanı sıra, iki lider arasındaki görüşmelerde Kuzey Kore tehditleri ve Çin ile gerginlikler ön planda yer alıyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Başkan Biden’in ABD-Japonya bağlarını derinleştirmek, iklim değişikliğinden Dörtlü İttifak’a kadar uzanan konularda iş birliğini genişletmek ve Hint-Pasifik bölgesinin güvenliğini güçlendirmek için sabırsızlandığını söyledi. Jean-Pierre, görüşmelerde yasadışı kitle imha silahları, Kuzey Kore’nin balistik füze programı, Ukrayna’daki savaş ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın sağlanması konularının ele alınacağını dile getirdi. 4 Ocak sabahı yaptığı açıklamada Biden ile Kişida arasındaki görüşmenin ABD-Japonya ittifakının benzeri görülmemiş gücü üzerinde duracağını söyleyen Sözcü, iki tarafın gelecek yılki ortaklıklarının gidişatını belirleyeceğine dikkati çekti.

Kişida, Japonya’nın bu yıl başkanlığını üstlendiği G7 ülkeleri turu kapsamında ABD’yi ziyaret edecek. Dün Japonya Dışişleri Bakanlığı, Kişida’nın ikili zirve kapsamında ilk olarak 9 Ocak’ta Paris’e gideceğini duyurdu. Ardından 10’unda Roma’ya, 11’inde Londra’ya ve 12’sinde Kanada’nın başkenti Ottava’ya yönelecek ve 13 Ocak’ta da Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

Geçen ay Japonya hükümeti, Japonya’nın komşu ülkelerdeki tehdit edici hedefleri vurabilecek uzun menzilli füzeler sağlamasını gerektiren savunma doktrininin kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesini onayladı. Çin’i güvenliğine karşı ‘benzeri görülmemiş bir stratejik meydan okuma’ olarak nitelendiren Tokyo, askeri harcamalarını beş yıl içinde önemli ölçüde artırmayı planlıyor.

G7 devlet başkanlarının bir sonraki zirvesinin, tarihteki ilk atom bombasının 1945’te atıldığı şehir olan Hiroşima’da (Batı Japonya) Mayıs ayında yapılması planlanıyor. Bu sembolik şehirde G7 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Kişida, ‘nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya’ hedefini uluslararası gündeme taşımayı umuyor. Japonya Başbakanı, bu yıl G7 ülkelerinin Ukrayna ve ‘Güney Asya ülkeleri’ ile olan ‘dayanışmasını’ iklim değişikliği, gıda ve enerji krizleri gibi farklı konularda da vurgulamak istediğini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya