Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hollanda ve Portekiz, Çin'den gelenlerden koronavirüs testi istiyor

Hollanda ve Portekiz, Çin'den gelenlerden koronavirüs testi istiyor

Cumartesi, 7 Ocak, 2023 - 13:30
Amsterdam sağlı çalışanları, Çin'den gelenlere Schiphol Havalimanı'nda "Kovid" testleri dağıtırken (AFP)

Hollanda ve Portekiz hükümetleri, Çin'den gelen yolculara negatif koronavirüs (Kovid-19) testleri göstermesini zorunlu kılan ülkeler arasına katıldı.

Çin, üç yıldır tanık olmadığı bir enfeksiyon dalgasıyla karşı karşıya kalırken, bu hafta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri aldıkları bir karar neticesinde Çin’den gelen yolculardan Avrupa topraklarına vardıklarında uçuş öncesi yaptırılmış test sonuçlarını sunmalarını istiyor.

Hollanda Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, kararın AB ülkelerinin sağlık ve kriz yönetimi yetkililerinin 4 Ocak’ta ‘ortak tutum izlenmesi’ üzerinde anlaşmaları ve Kovid-19 testinin ‘güçlü şekilde teşvik edilmesi’ kararına göre alındığı belirtildi.

Hollanda hükümeti, Çin'den gelen ve Çin'e giden yolculardan tıbbi maske takmalarını şiddetle tavsiye ediyor. Bakanlık, mutasyonları belirlemek için ‘Çin'den gelen uçaklarda test yapma olasılığını’ araştırdığını belirtti.

Diğer yandan Portekiz Sağlık Bakanlığı dün akşam, Çin'den Portekiz'e gelen yolcuların uçağa binmeden önce negatif çıkan Kovid-19 test sonucu sunmaları gerekeceğini duyurdu. Açıklamada, yolculardan ve uçuş ekiplerinden de koruyucu maske takmalarının isteneceği aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya