Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün, 1967'deki savaşta ölen 15 askerin kalıntılarını tespit için Kudüs'e ekip gönderdi

Ürdün, 1967'deki savaşta ölen 15 askerin kalıntılarını tespit için Kudüs'e ekip gönderdi

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzeyinde 1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan kaldığı düşünülen ve Ürdün ordusuna mensup olduğu değerlendirilen 15 askere ait kemikler bulunmuştu.
Çarşamba, 11 Ocak, 2023 - 23:00

Ürdün, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzeyinde bulunan ve 1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan kaldığı düşünülen 15 askere ait kemiklerin kimlik tespiti için Kudüs'e askeri bir ekip gönderdi.

Ürdün ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs'te bulunan kemik kalıntılarına ilişkin kimlik tespiti sürecinin Ürdün Silahlı Kuvvetleri ile Ürdün Dışişleri Bakanlığı arasında koordineli bir şekilde ilerletildiği kaydedildi.

Açıklamada, "askeri bir ekibin, bulunan kalıntıların tespiti için gerekli incelemeleri yapmak üzere bölgeye sevk edildiği" aktarıldı.

"Laboratuvar testi gerektiren teknik ve tıbbi nedenlerle askerlerin kimliğine dair bir şeyler söylemek için henüz çok erken" denilen açıklamada, sonuçlarla ilgili gerekli bilgilendirmenin daha sonra yapılacağı ifade edildi.

İsrail daha önce, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Ürdün askerlerinin 1967 Savaşı'ndan kalma kalıntıların bir kısmını Amman yönetimine teslim etmişti.

1967'deki Altı Gün Savaşı'nda İsrail, Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni işgal etmişti. Bu tarihe kadar Batı Şeria Ürdün'ün kontrolü altındaydı.

İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında başlayan ve 6 gün süren savaş sonrasında İsrail halen Filistin, Suriye ve Lübnan'daki bir kısım kara parçalarını işgali altında tutuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya