Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’de beş hafta içerisinde yaklaşık 60 bin kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Çin’de beş hafta içerisinde yaklaşık 60 bin kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Cumartesi, 14 Ocak, 2023 - 15:30
Maske takan yolcular Pekin Tren İstasyonu'nun girişine doğru yürürken (AP)

Çin'deki sağlık yetkilileri bugün, beş hafta içinde koronavirüs kaynaklı yaklaşık 60 bin ölümün kaydedildiğini duyurdu. Bu ölümlerin, hükümetin Aralık ayı başlarında sağlık önlemlerini aniden kaldırılmasından sonra yaşandığı ifade edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Tıbbi Yönetim Departmanı Başkan Yardımcısı Jiao Yahui gazetecilere yaptığı açıklamada, 8 Aralık ila 12 Ocak tarihleri arasında 59 bin 938 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Washington Post gazetesi, Çin'de koronavirüsten ölenlerin sayısının resmi olarak açıklanandan çok daha fazla olduğunu bildirmişti. Gazete, farklı şehirlerdeki cenaze evlerinde aşırı kalabalık ve hareketlilik gösteren krematoryumların Maxar Technologies tarafından çekilen uydu görüntülerini analiz etti.

Gazete, fotoğrafların yas tutan Çinli sakinler ve cenaze evi çalışanları ile yaptığı röportajlarla tutarlı olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya