Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus İçişleri Bakanlığı’ndan ‘ayaklanmaların kışkırtıldığı’ açıklaması

Tunus İçişleri Bakanlığı’ndan ‘ayaklanmaların kışkırtıldığı’ açıklaması

Pazartesi, 16 Ocak, 2023 - 10:00
Bizerte kenti protestolara sahne oldu. (Şarku’l Avsat)

Tunus İçişleri Bakanlığı, güvenlik servislerinin elinde, ‘bazı kesimlerin’ Tunus’un başlıca mahallelerindeki gençlerin ve reşit olmayanların yanı sıra sabıka kaydı olanları ayaklanmaya ve protestoları kışkırtmaya çalıştığını doğrulayan bilgiler olduğunu açıkladı. Bakanlık, isim vermeden sz konusu şahısların yakalanıp adalete teslim edilmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiler, Tunus'un bazı şehirlerindeki mahallelerin protestolara tanık olmasının ardından geldi. Güvenlik güçleri olayın ‘şüpheli’ olduğunu bildirirken, gösteriler sırasında taş ve molotof kokteyli kullanıldı.

Güvenlik raporları, Kassarin şehrinin Zuheyr mahallesinde bir grup genç ile güvenlik birimleri arasında, Şehitler Meydanı kavşağında üst üste ikinci gün çatışmaların yeniden başladığını doğruladı. Bizerte’den Menzil Abdurrahman güvenlik güçlerinin bir dizi protestocuya müdahale ederek gösteriyi sonlandırdığını aktardı.

Sousse şehrinde güvenlik güçleri, protestolara müdahale ederken aralarından 13 yaşındaki bir çocuk da dahil dört kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Güvenlik güçleri ayrıca Bouhsina semtinde ev aletleri satan bir mağazayı yağmalama girişimini de engelledi.

Tunus'un batısında yer alan Kassarin Asliye Mahkemesi Sözcüsü Selahaddin er Rüşdi, ez Zuheyr mahallesinde meydana gelen olaylarda çok sayıda protestocunun tutuklandığı iddialarını yalanladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rüşdi, çatışmaların daha tehlikeli bir hal almaması için güvenlik birimlerinin bir ‘sınırlama politikası’ benimsediğini ifade ederek, kimsenin tutuklanmadığını söyledi. Güvenlik görevlilerinden hafif derecede yaralananlar olduğunu, bunun güvenlik personeli için bir tehdit oluşturmadığını kaydetti.

Diğer yandan insan hakları kaynakları, Kasserine'ye bağlı ez Zuheyr ve el-Nur mahallelerinde yaşları 18 ila 24 arasında değişen yedi gencin yolu kapatma ve güvenlik birimlerine taş atma şüphesiyle gözaltına alındığını bildiri. Bunun yanı sıra  yaşları 16 ila 17 arasında değişen üç çocuğun önümüzdeki günlerde savcılık huzuruna çıkarılacağı kaydedildi.

Tunus İçişleri Bakanlığı önceki gün Cumhuriyetçi Parti, İşçi Partisi, Demokratik Kutup Partisi, Demokratik Akım Partisi, Demokratik Blok Partisi, Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi’nin de katılım sağladığı, başkentteki Habib Burgiba Caddesi'nde düzenlenen yürüyüşe yaklaşık bin 300 kişinin katıldığını aktardı.

Bir güvenlik kaynağı, Abir Musa liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi’nin Beşinci Muhammed Caddesi’nde düzenlediği yürüyüşe 350 kişinin katıldığı bilgisini verdi.

Tunus'un başkentinde, eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali rejiminin devrilmesinin 12’inci yıl dönümü vesilesiyle yürüyüş düzenlenirken, Habib Burgiba Caddesi ve Pasaj Meydanı’nda yoğun güvenlik önlemleri alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya