Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya, Ali Rıza Ekberi’nin idamının ardından İran’ın Berlin Büyükelçisi’ni çağırdı

Almanya, Ali Rıza Ekberi’nin idamının ardından İran’ın Berlin Büyükelçisi’ni çağırdı

Pazartesi, 16 Ocak, 2023 - 15:45
Ekberi Ekim 2008’de Tahran’da İran Atom Enerjisi Kurumu adına düzenlenen törende konuşurken (AP)

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İran’ın eski savunma bakanlığı yetkilisi Ali Rıza Ekberi’yi ‘İngiltere adına casusluk yaptığı suçlamasıyla’ idam etmesinin ardından İran’ın Berlin Büyükelçisi’ni bir hafta içinde ikinci kez çağırdı.

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı, ‘yeryüzünde bozgunculuk çıkarma ve istihbarat bilgilerini ileterek ülkenin iç ve dış güvenliğine zarar vermekle’ suçlanan Ekberi’nin idam edildiğini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ekberi’nin infazını ‘halkının haklarına saygı duymayan barbar bir rejim tarafından gerçekleştirilen zalimce ve korkakça bir eylem’ olarak nitelendirdi.Dışişleri Bakanı James Cleverly ise açıklamasında, “Bu barbarca hareket, mümkün olan en güçlü şekilde kınanmayı hak ediyor. Cevapsız kalmayacak” ifadelerini kullandı.

İngiltere, Ekberi’nin idam edilmesinin ardından İran Genel Başsavcısı Muhammed Muntazeri’ye de yaptırım uyguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı ise, İngiltere’nin İran’ın ulusal güvenliği de dahil olmak üzere müdahalelerine cevaben İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Shercliff’i çağırdı.

Bakanlığın açıklamasında, İngiltere hükümetinin, İran’ın ulusal güvenliğini hedef alan alışılmadık iletişimler kurmasının hesabını vermesi gerektiği vurgulandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere ve İran halkıyla dayanışmasını ifade ederek, “Ali Rıza Ekberi’nin idamı çirkin ve barbarca bir eylemdir” yazdı.Fransa, idamın ardından İran’ın Paris Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Cumartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Sevdikleriyle birlikte yasını tutuyoruz ve İran’ı düzmece yargılamaları ve siyasileştirilmiş infazlarından sorumlu tutmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya