Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya’da yeni Savunma Bakanı kim olacak?

Almanya’da yeni Savunma Bakanı kim olacak?

Christine Lambrecht bugün Savunma Bakanı görevinden istifa etti.
Pazartesi, 16 Ocak, 2023 - 16:15
Almanya Başbakanı Olaf Scholz. (AFP)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in bugün görevinden istifa ettiğini açıklamasının ardından, Lambrecht’in halefinin seçilmesi sürecini ‘mümkün olan en kısa sürede’ tamamlamayı planlıyor.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffmann, Başbakan’ın Sosyal Demokrat Parti'ye mensup siyasetçinin istifasını kabul ettiğini belirterek, Scholz’ın Lambrecht'in kararına saygı duyduğunu ve zorlu dönemde Savunma Bakanı olarak yaptığı iyi işler için kendisine teşekkür ettiğini bildirdi. Sözcü, istifa kararına saygıdoğrultusunda Lambrecht’in halefinin bugün açıklanmayacağını vurguladı.

Lambercht açıklamasında kendisine bu imkanı tanıyan ve destek olan herkese teşekkür ederek şunları söyledi:

“Medyanın aylardır şahsıma odaklanması, askerler, silahlı kuvvetler ve Alman vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik politikası kararları hakkında objektif haber yapılmasına ve tartışılmasına pek izin vermiyor. Askerlerin ve ordudaki çok sayıda motive olmuş insanın değerli çalışmaları ön planda olmalıdır. Bu nedenle görevimden ayrılmaya karar verdim.”


Editörün Seçimi

Multimedya